CT specialty consultation

Informations

A komputertomográf, a hagyományos felvételektől eltérően az emberi testet hossztengelyével merőlegesen, haránt metszeteiben mutatja. A CT-készülék alapelve, hogy egy röntgencsőből kiinduló vékony sugárnyaláb, a vizsgálandó testrészt, illetve szerveket egy-egy testkeresztmetszetben minden irányból letapogatja, majd a szöveteken átjutott röntgensugarakat egy ún. detektor (érzékelő) segítségével mérjük. Az adatokat számítógép dolgozza fel.Ezen vizsgálómódszer jelentősége a hagyományos módszerekkel szemben, hogy a különböző struktúrák nem vetülnek egymásra, képük nem összegződik, így részleteiben vizsgálhatók.Amennyiben egy szövet összetétele valamilyen kóros folyamat következtében megváltozik, ez gyakran megváltoztatja sugáráteresztő, illetve sugárelnyelő képességét, így az elváltozás a felvételen láthatóvá válik. A kontrasztanyag hányingert, émelygést okozhat, ezért a vizsgálatra éhgyomorral kell menni. Amennyiben cukorbeteg és gyógyszert szed, azt mindenképpen jelezze, amikor az időpontot kéri a vizsgálatra.A fejlődő magzat különösen érzékeny a röntgensugár okozta károsodásra, ezért a nők terhességüket vagy annak lehetőségét feltétlenül jelezzék a vizsgálat előtt. Az alkalmazott kontrasztanyag allergiás reakciót okozhat! Erről a vizsgálat előtt pontos tájékoztatást kap, írásban is. A tájékoztatót elolvasva, a személyzet szóbeli tájékoztatását is kérheti, majd beleegyezését a vizsgálatba írásos formában is meg kell adni. A tudott jódérzékenységet szintén jelezni kell a vizsgáló orvosnak.A tűszúrás helyén vérzés, bőrbevérzés, gyulladás keletkezhet.Az érpályába közvetlenül beadott vagy közvetve bejutott kontrasztanyag hatására kialakulhatnak: Nemkívánatos kísérő jelenségek: melegségérzet, érgörcs, vénagyulladás, vénaelzáródás.Általános reakciók: émelygés, szédülés, forróságérzés, hányinger, hányás, bőrkiütés, vizenyők, továbbá köhögés, tüsszentés, szapora légzés és szapora szívműködés. Komolyabb mellékhatások: ájulás, vérnyomás ingadozás, ritmuszavar. Súlyos mellékhatások: izgatottság, erős verejtékezés, görcsroham, gégevizenyő, asztmás roham, tüdővizenyő, eszméletvesztés, légzésbénulás, szívizom elégtelenség, kóma.

Kivételesen ritkán: szívmegállás vagy anafilaxiás sokk.Mindezek bekövetkeztét előzetes próbákkal nem lehet kizárni.

A vizsgálat alatt a beteget egy asztalra fektetjük, amely egy kerek nyíláson át becsúszik egy nagyméretű gyűrűbe, a tulajdonképpeni gépbe. A gyűrűben - a páciens ezt nem látja - az asztal körül körbe fordul egy röntgensugarakat kibocsátó, és vele szemben egy azokat felfogó egység. A gép ezáltal megméri, hogy a vizsgált harántmetszet pontjaiban milyen mértékű a sugárelnyelődés. Ezeknek az értékeknek alapján bonyolult matematikai és számítástechnikai műveletek során a számítógép monitoron jeleníti meg az adott testszelet metszeti képét. A páciensnek a mérések alatt mozdulatlanul kell feküdnie, hasi, mellkasi vizsgálatoknál a mérések alatt vissza kell tartania a lélegzetét. Ilyenkor hangszórón kap utasításokat a kezelőhelyiségből. A vizsgálat közben az asztal időnként (vagy folyamatosan) egyre beljebb csúszik a gyűrűbe.A vizsgálatra üres gyomorral kell érkezni, a vizsgálat előtt 4-6 órával az étkezést kerülni kell, mert a kontrasztanyag hányingert okozhat. A hasi vizsgálatok előtt kb. 1 órával a betegnek kontrasztanyagot (vagy folyadékot - vizet) is kell innia, hogy a vizsgálat közben a kontrasztanyaggal telt belek a környező szervektől, kóros képletektől biztonsággal elkülönüljenek. Ha a páciens a vizsgálat idején állapotos, vagy a terhesség gyanúja fennáll, azt jeleznie kell a vizsgálat előtt. A terhesség első 3 hónapja alatt a fejlődő magzat különösen érzékeny a röntgensugár okozta károsodásokra!Esetleges jódérzékenységet jelezni kell a vizsgálatot végző orvosnak.A szájon át elfogyasztott kontrasztanyagnak hashajtó hatása lehet.A CT-vizsgálat elvégzése csak indokolt esetben szükséges. Sokszor egy veszélytelen ultrahangvizsgálat is elegendő ugyanannak a diagnózisnak a felállításához. Bár a kapott sugárdózis alacsony, a vizsgálatot csak akkor érdemes elvégezni, ha érdemi információ várható tőle vagy befolyásolhatja a kezelés menetét. A jódos kontrasztanyag okozta allergiás reakció rendszerint ritka és enyhe, pl. bőrpír, csalánkiütés, bőrviszketés jelentkezik, de a kontrasztanyag-allergia egyéb gyógyszer- és vegyszerallergiákhoz hasonlóan súlyos, akár életveszélyes szövődmények, ún. anafilaxiás sokk kialakulásához is vezethet.A vénás kontrasztanyag adása, a tűszúrás kellemetlenségével jár. A beadását követő néhány percben forróság, émelygés, fémes szájíz érezhető, mely hamar megszűnik.

Amennyiben további felvilágosításra lenne szükség a következő telefonszámon, ill. címen tud érdeklődni: Debreceni Egyetem Klinikai KözpontKenézy Gyula CampusKözponti Radiológiai Diagnosztika4031 Debrecen, Bartók B. 2-26. Telefon/Fax: 52 511-839

Doctors

Dr. Bagyóné Dr. Edit Marianna Hevesi

Dr. István Bézi

Dr. Gábor Bohátka

Dr. Dániel Dobrai

Horsainé Dr. Erika Mária Laskay

Dr. Balázs Horváth

Dr. Péter Katona

Dr. Zsolt István Kézsmárki

Dr. Balázs Köllő

Dr. László Kolop

Dr. Levente István Lánczi

Dr. Tamás Nagy

Dr. Pirzad Farzad

Dr. Ferenc Pusztai

Dr. Viktor Rozgonyi

Dr. András Székely

Dr. Éva Ibolya Szelecsényi

Dr. András Tisza

Réka Tolnai

Dr. Urbánné Dr. Marianna Kovács

Dr. Gyula Vinnai

Clinic Rooms(s) where specialist order is available

Radiology CT - medical room 035

Office hours
Monday
:
07:30 - 15:30
Tuesday
:
07:30 - 15:30
Wednesday
:
07:30 - 15:30
Thursday
:
07:30 - 15:30
Friday
:
07:30 - 15:30
Address

4031 Debrecen Bartók Béla út 2-26, Emergency and Diagnostics Block, ground floor, door 035