EF-CLIF kutatási projekt

Tanúsítvány

MÁJCIRRÓZIS – Európai Májkutató Társaság (EASL) EF-CLIF (European Foundation Chronic Liver Failure) kollaborációs kutatási projektek

A Gasztroenterológiai Tanszék 2016 óta az EF-CLIF közép-kelet-európai régióból elsőként akkreditált referencia centruma. Az EF-CLIF konzorcium tagjaként 2017-2018-ban részt vettek a PREDICT (Predicting Acute-on-Chronic Liver Failure [ACLF] in Cirrhosis) prospektív multicentrikus obszervációs klinikai és kutatási vizsgálatban, melynek fő fókuszában a májcirrózis akut rosszabbodása esetén a klinikai kórlefolyásjellemzése és a gyakorta kialakuló, magas halálozással járó ACLF szindróma előrejelzése állt. A PREDICT vizsgálat, melyben 49 európai centrumból, mintegy 1273 dekompenzált májcirrózisos beteg vett részt, legfontosabb eredményei az alábbiakban foglalhatóak össze: Májcirrózisban az akut dekompenzáció (AD) heterogén állapot, mely háromféle klinikai kimenetellel, mint pre-ACLF szindróma, stabil (SCD) és instabil dekompenzált májcirrózis (UDC), és két fő patofiziológiai mechanizmussal jellemezhető, melyek az AD/ ACLF fő mozgatórugói. Ezek a szisztémás gyulladás és portális hipertenzió (1. ábra). A szisztémás gyulladás súlyossága és lefolyása nagyban eltér egymástól a három klinikai csoportban. Pre-ACLF-szindrómában már a kórházi felvételkor súlyos fokú szisztémás gyulladás állt fenn és a követés alatt tovább romlott míg UDC-ben a szisztémás gyulladás a kórházi felvételkor enyhe fokú volt és azt követően stabil lefolyású; SDC-ben pedig a kórházi felvételkor enyhe fokú, majd azt követően javuló tendenciát mutatott. Hasonlóképpen az egyéves halálozás is jelentősen különbözött (67,4%, 35,6% és 9,5%) (17). Az AD epizód kiváltásában négy egyértelmű precipitáló esemény igazolódott, ideértve a bizonyított BI-t, a súlyos alkoholos hepatitiszt (sAH), a shockhoz vezető gasztrointesztinális vérzést, és a toxikus hepatikus enkefalopátiát (HE). Az ACLF nélküli AD és az ACLF-fel járó AD alcsoportokban a kiváltó események jelenléte 38% és 71% volt, és majdnem minden esetben (96% és 97%) jelen volt BI és sAH, vagy önállóan, vagy más eseményekkel kombinációban. Több kiváltó tényező egyidejű jelenléte fokozott kockázatnak bizonyult a halálozás szempontjából, és párhuzamos volt a szignifikánsan magasabb gyulladásos válasz jelenlétével (18).

A szisztémás gyulladás metabolikus változásokat idéz elő, amelyek rontják az immunreakcióhoz szükséges energiaellátást. Ún. nem célzott metabolomikai vizsgálattal sikerült a májcirrózishoz társuló AD/ ACLF során a rövid távú (28 napos) halálozással erősen összefüggő prognosztikus metabolitok azonosítása. A 4-hidroxi-3-metoxi-fenilglikol-szulfát egy noradrenalin-származék, amely az agytörzs szisztémás gyulladásra adott válaszából származhat, míg a galakturonsav és a hexanoil-karnitin a mitokondriális diszfunkcióhoz kapcsolódik. Ezen eredmények felhasználásával, az eddig csak a szervi diszfunkción alapuló pontrendszereknél (mint pl. MELDNa, CLIF-C) hatékonyabb prognosztikai modellt tudtak létrehozni (CLIF-C MET). A szisztémás gyulladást, a mitokondriális diszfunkciót és a szimpatikus rendszer aktiválódását tükröző metabolitokat tartalmazó modellek jobb előrejelzői a rövid távú mortalitásnak (19).

1. ábra Az akut dekompenzáció (AD) klinikai kimenetelének típusai

1

Dekompenzált májcirrózisban szenvedő betegek bakteriális fertőzéseinek epidemiológiai változásait elemezve azt találták, hogy a multidrog-rezisztens organizmusok (MDRO-k) okozta fertőzések Európa-szerte elterjedt, növekvő és összetett egészségügyi problémát jelentenek, és negatívan befolyásolják a betegség prognózist. Sürgősen foglalkozni kell az antibiotikum-rezisztencia terjedésének megelőzését célzó stratégiákkal májcirrózisban. A mikrobiológiai tenyésztések a fertőzések közel felében voltak pozitívak, és azok mintegy negyedét MDRO-k okozták, melyeket gyakrabban izolálták Észak- és Nyugat-Európában. A kiterjesztett spektrumú béta-laktamáz-termelő (ESBL pozitív) Enterobacteriaceae volt a leggyakoribb MDRO, azonban a karbapenem-rezisztens Enterobacteriaceae arányának enyhe növekedése is megfigyelhető volt. Az antibiotikum-rezisztencia rossz prognózissal és a harmadik generációs cefalosporinokon vagy kinolonokon alapuló antibiotikus kezelési stratégia kudarcával járt együtt. Az MDR-fertőzés független előrejelzőjeként azonosítottuk a nosokomiális fertőzést, az intenzív osztályra történő felvételt és a közelmúltbeli kórházi kezelést (20).

A PREDICT vizsgálat (21) folytatásaként indult a MICROB-PREDICT Horizon 2020 Projekt (MICROBiome-alapú biomarkerek a dekompenzált májcirrózis és a kezelésre adott válasz előrejelzésében) (No. 825694, 2019-2025) (22), melynek célja, hogy a humán mikrobiom vizsgálatával személyre szabott, mikrobiomon alapuló kezelési stratégiákat dolgozzon ki a dekompenzált májcirrózis és az ACLF-szindróma kialakulásának megelőzésére, valamint a májcirrózis okozta halálozás csökkentésére. A személyre szabott kezelési stratégiák szükségességét az támasztja alá, hogy jelentős, eddig nem megmagyarázott egyéni különbségek állnak a dekompenzált májcirrózis és az ACLF-szindróma kialakulásának hátterében. A kutatás modern omics vizsgálómódszerek alkalmazásával és longitudális májcirrózisos betegkohorszok, valamint egészséges kontrollok bevonásával teszi lehetővé a májcirrózis és a dekompenzált betegségforma, valamint az ACLF-szindróma kialakulásáért felelős mechanizmusok és előrejelző tényezők azonosítását. Ezzel lehetővé válik a hatékonyabb, személyre szabottabb és célzottabb kezelések létrehozása.

A májcirrózis akut dekompenzációjában a már jól ismert extrahepatikus szervelégtelenség(ek) mellett a bél barrier károsodás is kiemelt szerepet játszik. A MICROB-PREDICT keretén belül (Ancillary Study: Gut Barrier Failure: A Piece in the Puzzle of ACLF Development?) munkacsoportunk 24 potenciális, a bél barrier funkcionális és strukturális károsodását, valamint a bél nyárkahártya immunzavarát és a bakteriális transzlokációt jelző biomarkert vizsgálat meg (2. ábra). Az AD/ ACLF során a súlyosabb betegséglefolyás vonatkozásában két szérum biomarker, a szekretoros IgA és a villin-1 (VIL-1) bizonyult ígéretesnek. A VIL-1 az intesztinális, vese- és epeúti kefeszegélyben jelen lévő aktin-kötő fehérje, mely többek között az adott epitélsejtek leválását, körforgását is szabályozza. A sejteket érő krónikus károsító tényezők hatására a VIL-1 expresszió csökken („down”-reguláció), míg akut stressz hatására a kefeszegélyből a bazolaterális membrán irányába rendeződik át, majd a szisztémás keringésbe jut. Vizsgálatunkban a szérum VIL-1 szint változás jól tükrözte a bél barrier károsodás mértékét májcirrózis akut dekompenzációja esetén, és a kapott eredmények összhangban voltak a vékonybél biopsziában immunhisztokémiás módszerrel kimutatott VIL-1 eltérésekkel. A szervi diszfunkción alapuló CLIF-C OF pontrendszert a bélbarrier károsodást tükröző szérum VIL-1 szinttel kombinálva pontosabban becsülte meg a halálozás kockázatát, mint önmagában a CLIF-C OF pontrendszer (23).

2. ábra

1

A MICROB-PREDICT vizsgálat egy másik fontos aspektusa, hogy elemezni fogja a betegek albumin kezelésre adott válaszának markereit, másrészt, in vitro és in vivo preklinikai vizsgálatok segítségével, jelentős és egyedülálló betekintést fog lehetővé tenni az albumin és a mikrobióta kölcsönhatásába. Végül a MICROB-PREDICT egy randomizált klinikai vizsgálatban (ALB-TRIAL) validálja a humán albuminra adott választ előrejelző biomarker-szignatúrát, hogy személyre szabott iránymutatást adjon az albumin alkalmazására vonatkozóan dekompenzált májcirrózisban szenvedő betegeknél (https://microb-predict.eu/for-patients-public/english/clinical-trial/). Az ALB-TRIAL-ben, mely 2023 áprilisában indul, a Gasztroenterológiai Tanszék is részt fog venni.

A munkacsoport részt vesz a Májcirrózisban kialakuló Akut Vesekárosodás (acute kidney injury, AKI) Nemzetközi Regiszter Programban (GLOBAL-AKI Beteg Regiszter), mely tervezetten 1250 beteg bevonásával a májcirrózisban kialakuló akut vesekárosodást vizsgáló multicentrikus, nemzetközi, prospektív obszervációs tanulmány (2022.07.01–2023.06.30). A programot az EASL Regiszter Pályázat (2022) és a és a Nemzetközi Ascites Klub (International Ascites Club, IAC) támogatja (https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT05387811). A tanulmány célja, hogy világszerte vizsgálja a májcirrózisos betegek AKI klinikai sajátosságait, megjelenési formáit, a kialakulását elősegítő tényezőket, és a kórlefolyást (az AKI rendeződése, kórházi halálozás, 28 napos halálozás, 90 napos halálozás) Továbbá értékeli az AKI kezelésében a különböző központokban tapasztalható különbségeket és a klinikai kimenetelre gyakorolt hatásukat. A Gasztroenterológiai Tanszék a GLOBAL AKI Regiszterbe 83 beteget vont be.

17. Trebicka J, Fernandez J, Papp M, Caraceni P, Laleman W, Gambino C, et al. The PREDICT study uncovers three clinical courses of acutely decompensated cirrhosis that have distinct pathophysiology. J Hepatol. 2020;73(4):842-54.

18. Trebicka J, Fernandez J, Papp M, Caraceni P, Laleman W, Gambino C, et al. PREDICT identifies precipitating events associated with the clinical course of acutely decompensated cirrhosis. J Hepatol. 2021;74(5):1097-108.

19. Weiss E, de la Peña-Ramirez C, Aguilar F, Lozano JJ, Sánchez-Garrido C, Sierra P, et al. Sympathetic nervous activation, mitochondrial dysfunction and outcome in acutely decompensated cirrhosis: the metabolomic prognostic models (CLIF-C MET). Gut. 2023.

20. Fernández J, Prado V, Trebicka J, Amoros A, Gustot T, Wiest R, et al. Multidrug-resistant bacterial infections in patients with decompensated cirrhosis and with acute-on-chronic liver failure in Europe. J Hepatol. 2019;70(3):398-411.

21. Papp M, Tornai T, Vitális Z, Tornai I, Sipeki N, Balogh B, et al. PREDICT (Predicting Acute-on-Chronic Liver Failure in Cirrhosis) multicentrikus európai prospektív obszervációs tanulmány: EASL-CLIF Consortium, 2017-2018. Cent Eur J Gastroenterol Hepatol. 2017;3(2):151-4.

22. Coenraad M, Papp M, Trebica J, De Lecuona I, Klein S, Junot C, et al. MICROB-PREDICT: 15 millió eurós költségvetéssel induló mikrobiom kutatási vizsgálat az Európai Unióban. Cent Eur J Gastroenterol Hepatol. 2019 5(2):40-2.

23. Tornai D, Balogh B, Csillag A, Budai A, Kiss A, Antal-Szalmás P, et al. Serum villin-1 level – a tell-tale sign of gut barrier failure in cirrhotic patients with acute decompensation.  EASL ILC; Vienna2023, Abstract Under Revision.

Legutóbb frissítve: 2023. 05. 23. 08:44