Bemutatkozás - Onkológiai Klinika

1. Történet

1999 előtt egyetemünkön nem volt intézményre lebontott onkológiai szolgáltatás, de ezzel együtt a daganatos betegek ellátása különböző tanszékeken/klinikákon magas színvonalon folyt.

Az orvostudomány fejlődése megkövetelte, hogy a tumoros betegek kezelése jogilag is elkülönítetten történjék. Ennek nemcsak betegellátási vonzatai, hanem finanszírozás technikai összetevői voltak. Mindezeket figyelembe véve 1999 szeptemberében alakult meg a Debreceni Orvostudományi Egyetem Onkológiai Tanszéke.

2. Feladatok, szakterületek

Az Onkológiai Klinika két osztálya, a Sugárterápiás Osztály és az Onkológiai Osztály a daganatos betegségek széles spektrumát felölelő ellátást nyújt:

  • Szolid tumorok perkután sugárkezelése 3 dimenziós (3D) CT, MR és PET/CT alapú besugárzás-tervezéssel
  • Radio-kemoterápia húgyhólyag-, végbél-, nyelőcső-, méhnyak-, fej-nyaki daganatok, stb. esetén
  • Üregi sugárkezelés (brachyterápia) méhnyak-, méhtest-, nyelőcső- és tüdőrákok esetén
  • Szövetközi sugárkezelés (brachyterápia) emlőráknál a tumor-ágy kiegészítő sugárkezelésére
  • Központi idegrendszeri daganatok sugár- és gyógyszeres kezelése
  • Kemoterápia és célzott biológiai terápia
  • Klinikai gyógyszervizsgálatok

3. Ellátási formák, szolgáltatások

Az Onkológiai Osztály a szolid daganatok (főleg az emlő-, vastag- és végbélrákok, egyéb emésztőszervi daganatok, fej-nyaki daganatok, lágyrész-daganatok, uro-onkológiai és idegrendszeri daganatok) szisztémás kezeléseit végzi, ezen kívül kemo-, endokrin, biológiailag célzott és immunterápiákat is folytat. A keverékinfúziók elrendelése és összeállítása minőségbiztosított rendszerben (CATO) történik. Széleskörű lehetőséget biztosítunk betegeink számára a klinikai vizsgálatokhoz való hozzáférésre, mely tovább bővíti a terápiás palettát és a gyógyulás lehetőségeit.

A személyre szabott terápiás döntéseket onkoteamek keretében hozzuk meg, melyeken az onkológiai társszakmák a diagnosztikus osztályok munkatársaival tervezik meg a beteg számára lehetséges legoptimálisabb ellátást. Az Onkológiai Klinika pszicho-onkológiai szakrendelése egyéni és csoportterápiák keretében segíti a betegséggel kapcsolatos lelki tünetek enyhülését.

4. Eszközök, fejlesztések

Az elmúlt években végbement jelentős fejlesztések eredményeképpen a Sugárterápia Osztályon a modern kor követelményeinek teljes mértékben megfelelő géppark és terápiás modalitások kombinációja alakult ki:

  • VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy) messzemenően a legfejlettebb kezelési módszer, egyénre szabott, eszkalált dózis kiszolgálását teszi lehetővé az ép szervek károsítása nélkül.
  • sztereotaxiás besugárzás – mint a műtét alternatívája jön szóba olyan esetekben, amikor a beteg állapota nem teszi lehetővé az operációt
  • 4D CT-vizsgálat
  • CATO (Computer Aided Therapy for Oncology) – olyan átfogó, rendszerszintű szoftver- és hardvermegoldás, amely a terápia hosszú távú tervezésétől a terápia figyelemmel kísérésén át a citosztatikumok elkészítéséig az összes lehetséges lépést támogatja
Legutóbb frissítve: 2021. 09. 29. 13:23