Ki kicsoda a pszichológia szakmáján belül?

Sokakban élhet még az elképzelés, hogy a pszichológia világa a mentálisan beteg emberek kezelése végett létezik. Ennélfogva, aki nem sorolja magát ebbe a kategóriába, annak semmi keresnivalója a pszichológus fotelében. A pszichológia elmélete és gyakorlata azonban jóval több szinten képes segítséget nyújtani – az igen súlyos esetektől egészen a klinikai értelemben egészséges emberekig. Számos szemléletmód, elméleti keret, megközelítés, módszer és technika áll a szakemberek rendelkezésére, amivel megfelelően segíteni tudják a hozzájuk érkezőt.

Ebből a több szintű ellátásból ugyanakkor az következik, hogy különböző szakterületek különültek el a pszichológia tudományán belül, amelyek közt néha nem olyan egyszerű tájékozódni.

Ahhoz, hogy szükség esetén megtalálhassuk a megfelelő szakembert, a következőket érdemes tudni:

Egyetemen, pszichológia alapszakon végzett szakember a viselkedéselemző, aki önálló pszichológiai munkavégzésre nem jogosult. Akik a mesterképzést is elvégezték, okleveles pszichológussá válnak. Ez számos irányú végzettséget jelenthet: iskolákra és egyéb tanintézményekre, munka- és szervezetpszichológiára, egészségügyi, ill. klinikai munkára szakosodott segítők adhatnak a szakterületüknek megfelelő témákban tanácsadást, konzultációt, edukációt és prevenciót. Ez a végzettség nem gyógyító munka, így mentális betegségekkel egyáltalán nem is foglalkozhatnak. Láthatjuk, hogy a pszichológushoz fordulás hétköznapi nehézségek, problémák esetén is elérhető, és azt a célt szolgálja, hogy minél tudatosabban, jobban alkalmazkodjuk az elénk álló kihívásokhoz.

A mesterképzést követő szakirányú továbbképzések által válhat valaki szakpszichológussá. Az előzőekre épülve szintén számos területre szakosodhatnak, így lehet például valaki szexuálpszichológiai szakpszichológus, tanácsadó szakpszichológus, neuropszichológiai szakpszichológus és még sorolhatnánk. Fontos azonban, hogy mentális betegségekkel ma hazánkban három végzettséggel rendelkező szakember foglalkozhat: klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus, neuropszichológiai szakpszichológus és alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus.

Módszerspecifikus képzések tehetik még elmélyültebbé a szakpszichológusok tudását. Az ezt elvégző szakembert a pszichoterapeuta megnevezés illeti, amely a ma megszerezhető legmagasabb fokozat Magyarországon.

Összefoglalva tehát, minél magasabb végzettséggel rendelkezik egy szakember, annál több jogosultsága van. Ennek megfelelően például egy klinikai szakpszichológushoz jelentkezhetünk tanácsadásra is, de egy pszichiátriai betegség pszichoterápiás kezelésére is. Eközben egy mesterképzést végzett szakember csak az ő szintjét megillető tevékenységeket végezheti.

A DE-KK-KGYC Felnőtt Pszichiátriai Osztály Pszichológiai Részlege klinikai szakpszichológusokat és klinikai szakpszichológus jelölteket, valamint pszichoterapeutákat és pszichoterapeuta jelölteket foglalkoztat.

Legyünk figyelmesek, amikor segítő szakembert választunk, hiszen a rendszer összetett. Számos módon és számos szinten dolgozhatunk a céljainkon, így érdemes az annak megfelelő szakembert kiválasztani. Ugyanakkor azt is fontos leszögezni, hogy a szakember felelőssége megítélni, mely esetek tartoznak a saját kompetenciájába és ennek megfelelően fogadni vagy tovább irányítani a hozzá érkezőket!
 

Legutóbb frissítve: 2022. 02. 23. 13:17