Pszichológiai ellátás a Klinika Központ Kenézy Campus szomatikus osztályain

A Debreceni Egyetem Klinika Központ Kenézy Campus Pszichológiai Részlege megalakulása óta elkötelezett képviselője annak az integratív medicina szemléletnek, amely az „egész embert, mint egységet” állítja a gyógyítás középpontjába. Az ember összetett entitás, hiszen az ember egyszerre biológiai, pszichológia, szellemi és társas valamint spirituális lény. Az ember teljes valója így képez egy egységet, amennyiben pedig betegségről beszélünk és gyógyítani akarunk, akkor ezt az egész egységet egyben kell szemlélnünk. Az egyre elfogadottabb integratív medicina szemléletű ellátás a páciens problémáját  nem csak a biológiai, azaz szomatikus oldalról közelíti meg, hanem a gyógyítás magába foglalja a pszichológiai és szociális szempontokat is.

Campusunk területén, így követve ezt a komplex szemléletű ellátást pszichológusként azt valljuk, hogy bármely kórházi kezelés előidézhet olyan akut vagy krónikussá vált problémát, aminek a kezelése pszichológiai kompetenciát igényel. A pszichológussal való kapcsolatfelvétel, mivel elsősorban a szomatikus ellátáshoz kapcsolódik, így az adott szomatikus osztályon lévő kezelőszemélyzet felé jelezve lehetséges. A pszichológusi segítséget a páciens vagy hozzátartozója kérheti, illetve az orvos saját maga is javasolhatja a páciense számára az ellátás igénybevételének lehetőségét. Fontos megjegyezni, hogy minden esetben a kezelőorvos kompetenciája eldönteni, hogy sor kerülhet a pszichológus bevonására, melyet kórházi konzílium formájában az osztályos kezelés időtartalma alatt biztosítunk.

 A konzíliumba hívható pszichológus segítsége igénybe vehető (a teljesség igénye nélkül) akut vagy krónikus betegség-, megváltozott életvitel/élethelyzet, egy adott beavatkozás, műtéti eljárás, elhúzódó kezelések, régóta fennálló fájdalom stb. következtében kialakult pszichés jellegű nehézségek esetén. Klinikai szakpszichológus kompetenciájába tartozik továbbá a szomatikus kivizsgálás időszakában a differenciáldiagnosztika segítése, amennyiben a tünet szomatikus háttérrel nem teljesen magyarázható. A pszichológus az adott problémához illeszkedő  támogató, úgynevezett szupportív terápiával, valamint alappszichoterápiás intervenciók használatával járul hozzá  a gyógyulási folyamat elősegítéséhez.

Legutóbb frissítve: 2022. 02. 23. 13:19