Hogyan küzdhetek meg a Poszt-COVID Szindróma által kiváltott pszichológiai tünetekkel?

Mi a Poszt-Covid  Szindróma?

Nem meghatározott betegség, hanem azok a változatos tünetek melyek a COVID fertőzés lezajlása után minimum 4 héttel jelentkeznek és rontják az életminőséget.

Testi tünetek lehetnek:

• Néhézlégzés, mellkasi fájdalom, köhögés
  • Szapora szívverés, szabálytalan szívverés
  • Visszatérő mozgásszervi fájdalmak
  • Fáradékonyság
  • elhúzódó hasmenés, gasztrointesztinális panaszok

Idegrendszeri tünetek lehetnek:

• Szaglás- ízérzés elvesztése
  • a szervekhez vezető idegek fájdalma(polyneuropathia)

Mentális/ pszichológiai tünetek:

• Szorongás (újrafertőződéstől, betegségektől, egészségbe vetett hit megrendülése)
  • Hangulati élet zavara (anhedónia, depressziós tünetek)
  • Alvászavar
  • Pánikrohamok
  • Ingerlékenység
  • Tompa, lassult gondolkodás
  • Rémálmok
  • Betörő, szorongást keltő emlékek a megterhelő életeseményre ( kezelés alatt, Intenzív osztály)
  • Gyász, amennyiben valakit elvesztettünk a járvány során

Mennyi idő múlva kérjek segítséget?

• Alvászavar esetén -1 hónap
  • Hangulati tünetek esetén-2 hét
  • Halállal vagy öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok/ fantáziák esetén - AZONNAL
  • Ha az önsegítő módszerek nem bizonyulnak hatékonynak (lsd.következő fejezet)

Módszerek az alvás javítására:

• Mindig ugyanabban az időben keljünk fel. Lefeküdni elég akkor ha elálmosodunk.
  • Kialvatlanság ellen ne tegyünk semmit így másnap este sokkal könnyebben elalszunk.
  • Az ágyban csak aludjunk, az alvással kapcsolódjon össze. Ne ott tévézzünk és olvassunk.
  • Nappal, ha lehet ne szundítsunk el, ha mégis, azt a fotelben tegyük rövid időre.
  • Ha nem bírjuk ki alvás nélkül, ebéd után történjen- ez zavarja legkevésbé a bioritmust. Tudjuk, hogy ennyivel kevesebbet alszunk éjszaka!
  • Napi 3 étkezés az ébredési idő utáni második legfontosabb fix pontjai a napnak, erre törekedjünk.
  • Rendszeres életmódra törekvés.
  • Mozogjunk rendszeresen. Ez lehet könnyű séta is, a rendszeresség a fontos!
  • Ha nem tudunk elaludni mégsem, akkor ne jutalmazzuk magunkat kellemes tevékenységgel (pl.olvasás) hanem olyan munkát végezzünk amit nem szeretünk (vasalás, csendes rendrakás pl.)

Módszerek a félelemkeltő gondolatok ellen:
(ha lehet írásban tegyük)
Az irreálisan felnagyított  veszélyeket katasztrofizációnak hívjuk. Ilyenkor segíthetnek a dekatasztrofizáló kérdéssorok (Mitől félek? kérdéssor). Ezek segítségével reálisabban meg tudjuk ítélni azt amit eleinte automatikusan negatívnak láttunk.

• Mitől félek a legjobban?
  • Mekkora az esélye, hogy ez bekövetkezik?
  • Mekkora az esélye, hogy nem következik be?
  • Történt már velem ilyesmi?
  • Hogy oldódott meg a helyzet?
  • Mi a legrosszabb ami történhet?
  • Mi a lehető legjobb ami történhet?
  • Melyiknek van nagyobb esélye és mennyivel?
  • Mi nyugtatná meg Önt most a legjobban?
  • Mi segítene, hogy feleannyira szorongjon most?
  • Mit mondana egy barátjának, ha ő lenne ebben a helyzetben?

Módszerek a hangulat javítására:

• Vezessünk örömnaplót, apró dolgokkal (pl. ismerős találkozás, mókust láttunk) A nagyobb örömöket akkor tudjuk átélni, ha a kicsiket is észrevesszük.
  • Minden este válasszuk ki, mi volt a 3 legjobb dolog a napunkban.
  • Öröm-életrajz írása: kisgyerekkortól mi volt ami tartotta bennünk a lelket, mit tudnánk ebből most hasznosítani?
  • A mozgás az ÖSSZES pszichológiai tünetre hatással van, a lelki egészség megőrzésének egyik legfontosabb eleme.
  • Egyéb módszereket lehet elsajátítani: Relaxáció, Tudatos jelenlét/Mindfulness, Stresszkezelő tréningek, pl. Williams

Amennyiben a pszichés tünetek rontják az életminőséget és akadályoznak minket a hétköznapi tevékenységekben, feltétlenül kérjünk segítséget.

/Forrás: Prof. Dr.Purebl György, Semmelweiss Egyetem Magatartástudományi Intézet/

DEKK Kenézy Campus, Pszichológiai Részleg
Tel.: 06 52 511-777/
4031, Debrecen
Bartók Béla út 2-26

Hová fordulhatunk, ha segítségre van szükségünk?

• AA, Anonim Alkoholisták Csoportja – Ökumenikus Segélyszervezet: Debrecen, Rákóczi út 7. és +36 70/551-4431
  • ACA, Alkoholisták Felnőtt Gyermekei Csoport: Debrecen, Leány utca 2/b és +36 70/262-3009
  • Anonim Szerencsejátékosok Csoportja: Debrecen, Kishegyesi út 42 és ga-megkereses@googlegroups.com
  • DEMEK: a Debreceni Egyetem hallgatóinak részére. demek@unideb.hu és +36 52/518-627