A relaxációról röviden

A mindennapokban számos olyan stresszor ér minket, amelyek állandó feszültséget, szorongást okozhatnak. Ez hosszú távon akár egészségügyi következményeket is okozhat azoknál, akik nem alkalmaznak megfelelő feszültséglevezető technikákat (gyomorproblémák, alvászavarok, magas vérnyomás, stb.). Sokszor előfordul, hogy az elvárások növekedésével (akár munkahelyi, stb.) fokozatosan csökken az ellazulásra való képesség. Emiatt fontos olyan technikákat elsajátítani, amelyek alkalmazásával ez a feszültség feloldható.

A relaxáció egy ellazulást, pihenést szolgáló tevékenység, melynek több típusa is van. Bizonyos módszereknek a testi folyamatok feletti kontroll fejlesztése a célja (pl. progresszív relaxáció, autogén tréning, meditáció), míg más módszerek a mentális folyamatok rendezését tűzik ki célul.

Fontos kiemelni, hogy ezeknek a módszereknek az elsajátítása nem egy-két nap alatt történik meg. Bizonyos technikákat akár hetekig szükséges gyakorolni, azonban sokszor már egy-egy gyakorlat is jelentősen csökkentheti a feszültségszintet.

Sokak által kedvelt módszer az autogén tréning, amely J. H. Schultz nevéhez fűződik. Orvosi szempontból is sokat kutatott relaxációs módszer. Célja, hogy saját aktivitásunkat felhasználva -autogén módon- erősítsük testünk öngyógyító folyamatait. Az a lényege, hogy a rendszeresen végzett gyakorlatokkal, a belső koncentrációval, önmagunkra irányuló passzív figyelemmel testi és lelki ellazultságot  hozzunk létre. Ez az alvás határán lévő relaxált állapot lehetővé teszi elménknek, hogy befolyásolni tudja testünk önregulációs rendszerét, amely többek közt a keringést, szívritmust és a légzést is kontrollálja. A stressz csillapítása azáltal történik meg, hogy autonóm idegrendszerünket megtanítjuk ellazítani. A gyakorlatokat a páciensek fokozatosan egyre önállóbban végzik. A tanulási folyamat végén a módszer beépülhet a napi rutinba, ezzel biztosítva az elért eredmények tartósságát. Az autogén tréning megtanulásához képzett szakember segítségével kb. 15-20 alkalom szükséges. Világszerte kutatják a pszichoszomatikus betegségekre (magas vérnyomás, fejfájás, gastrointestinális panaszok, stb.) vonatkozó jótékony hatását.

A meditáció-imagináció is egy ismert módszer. Az imagináció fogalma az "imago" latin szóból származik, jelentése: kép, hasonmás, látszat. Becsukott szemmel elképzelhetünk bármit, ami meg is jelenik lelki szemeink előtt. Az imaginatív technikákban relaxált állapotban képeket/szimbólumokat "hívunk", egy strukturált és tematikus módon, illetve a páciens életében felmerülő problémáknak megfelelően. Imaginációval belső képeket alkotunk, így a pszichés energia kép formájában jelenik meg, "kézzelfoghatóvá" válik. A meditációs élményfeldolgozás során fontos a tudatosítás, az élmények integrálása. A meditáció során egy olyan lelkiállapotban vagyunk, amikor a testet tudatosan ellazítjuk, és a belső élményekre koncentrálunk. A megnyugvás elérése a cél. A meditációnak rövidtávon is vannak pszichés előnyei. Kiegyensúlyozottabbnak, nyugodtabbnak érezhetjük magunkat, illetve az alvásigényünk is csökkenhet alkalmazása által. Hosszú távon pedig pozitív szomatikus hatásai is megjelennek. Normalizálódhat a vérnyomás, javulhat az emésztés, stb.

Tanfolyamok elérhetőek azok számára, akik bizonyos módszerek iránt érdeklődnek (autogén tréning, progresszív relaxáció, pl. a Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület honlapján).

Legutóbb frissítve: 2022. 02. 23. 13:38