Szuicid prevenció a pszichiátriában

Az öngyilkosság kérdése a pszichiátriában meghatározó, hiszen a pszichiátriai betegséggel élők között magas a szuicid kísérletek és a befejezett öngyilkosságok száma. Az utóbbi években csökkenő tendenciát mutattak a statisztikai adatok, azonban 2020-ban emelkedett a befejezett öngyilkosságok száma: összesen 1706 fő, 1311 férfi és 395 nő vetett véget önkezűleg életének. A szuicid gondolatokkal küzdő páciensek nagy aránya (50-75 %-a) keresi fel segítséget kérve valamely az ellátórendszert, így elmondható, hogy az egészségügyi szakemberek szerepe kritikus a megelőzésben, kezdve akár a háziorvosokkal.

Az akut öngyilkossági krízisben lévő páciensek pszichiátriai, osztályos kezelést igényelnek, hiszen gyógyszeres terápia és osztályos keretek közötti szupportív betegvezetés, pszichoterápia azonnali megkezdése segít abban, hogy a krízis mérséklődjön. Az egészségügyi személyzet az akut pszichiátriai osztályon intenzív figyelemmel tud segíteni ezen pácienseknek. Az ilyen osztályok szigorú biztonsági szabályok és keretek (pl. zárt folyosóajtó, rács az ablakon) között működnek, ahol minden öngyilkossági veszélyt jelentő elem (pl. szúró-vágó eszköz) kiiktatásra kerül a páciensek maximális védelme érdekében.

A prevenció másik szintje, amely során a pszichiátriai betegségek felismerésekor a pácienst edukálják arról, milyen tünetekkel jár a kórkép (pl. major depressziós epizód, alkohol-, ill. drogfüggőség, szkizofrénia, [borderline] személyiségzavar, PTSD, kényszer), és felhívják figyelmét arra, hogy szuicid gondolatok esetén milyen alternatív lehetőségei lehetnek. Fontos továbbá a pszichiátriai kontrollvizsgálatokon való megjelenés, valamint hogy a gyógyszeres terápia az esetleges osztályos kezelés után is folytatódjon, kezelőorvossal konzultálva történjen csupán változtatás. A gyógyszeres kezelés mellett az ambuláns keretek közötti pszichoterápiás segítség is kiemelt jelentőségű, erről a lehetőségről az adott pszichiátriai kontrollt végző gondozó intézményen belül lehet tájékozódni.

A hozzátartozók szerepe is központi lehet, hiszen előfordulhat, hogy olyan jeleket vesznek észre a páciensen, amely tudatosításával megfelelő segítséghez tud fordulni a páciens, így a hozzátartozó edukálása a páciens pszichiátriai betegségének tüneteiről fontos lehet.

Szuicid prevencióban hasznos lehet továbbá a lelki segély szolgálatok, krízisintervenciós centrumok szerepe, amelyek azonnali, gyors segítséget, tanácsot nyújthatnak azon esetekben, amikor tehetetlennek érzi magát a páciens, és kezelőorvosát, pszichológusát nem tudja elérni.

Ha öngyilkossági gondolatai vagy szándéka van, ne féljen segítséget kérni!

Legutóbb frissítve: 2022. 02. 23. 13:38