Történet - Gyermekgyógyászati Klinika

A debreceni Gyermekklinika Kelet-Magyarország vezető gyermekgyógyászati intézménye, 1924 óta fogadja a régió fekvő- és járóbetegeit. A klinika főépületében és a hozzátartozó pavilonokban kerülnek elhelyezésre a betegek. Feladata Debrecen város 18 év alatti gyermekeinek teljes körű ellátása, valamint számos speciális betegségcsoport esetében Hajdú-Bihar megye, sőt,  a kelet-magyarországi régió gyermekeinek korszerű kivizsgálása és kezelése. A gyógyító munka elválaszthatatlan a színvonalas oktató és az igényes tudományos kutatómunkától.
Fekvőbeteg osztályokon, ahol 123 ágy és 4 vesepótló kezelésre szolgáló ágy áll a betegek rendelkezésére, az újszülött kortól 18 éves korig a betegségek széles skálájában szenvedő gyermekeket gyógyítják: általános csecsemő- és gyermekosztályuk a szív-, a vese-, a gyomor-bél traktus- és az idegrendszer, valamint a hormonrendszer betegségeiben szenvedők gyógyítására szolgál; a koraszülött-, újszülött- és gyermekintenzív osztály, a gyermeksebészeti részleg, a vérképzőszervi és daganatos betegségben szenvedők ellátására szolgáló haematológiai/onkológiai, valamint az allergológiai, a légúti betegségben szenvedők kezelésére szolgáló osztályok szeretettel várják kis betegeiket. Az édesanyák elhelyezésére egy 13 és egy 17 ágyas mamaszálló szolgál.
A klinika dolgozói nagy hangsúlyt fektetnek a járóbeteg ellátásra, az újonnan jelentkező betegek gondos kivizsgálására, a klinikáról hazabocsátott betegek ellenőrzésére, gondozására.
Erre szolgál az általános csecsemő- és gyermekambulancia, az aneszteziológiai, gyermeksebészeti, diabetesz, gasztroenterológia, endokrin, genetikai, haematológiai, nephrológiai, neurológiai, pulmonológiai, kardiológiai, gyermekallergológia, gyermekimmunológia és gyermekpszichológiai szakrendelés és a koraszülött utógondozó. Mindezt ultrahang és röntgen járóbeteg rendelés egészíti ki.
Az osztályok és a járóbeteg rendelések munkáját a rutin klinikai kémiai laboratórium, a genetikai, haematológiai, valamint EEG-, EKG-, légzésfunkció-, röntgen- és ultrahang-laboratóriumok segítik.
A gyermekekkel az erre a célra kialakított játszótéren és játékokkal, televízióval felszerelt játszóhelyiségekben pszichológusok és pedagógus asszisztensek foglalkoznak.
A Gyermekklinika célja és feladata a kor szakmai színvonalának megfelelő betegellátás biztosítása, hallgatóik számára európai szintű ismeretek oktatása, hazai és nemzetközi kollaborációban végzett, a betegek érdekét szolgáló kutatómunka.
A gyógyítás nélkülözhetetlen eleme az ápolási munka. A klinika szakmailag kiválóan képzett ápolói magas színvonalú, az egészség helyreállítását, a gyógyulást segítő ápolási munkát és egészségnevelést végeznek. Rendszeresen részt vesznek továbbképzéseken, hazai és nemzetközi tanulmányutakon, tapasztalataikat konferenciákon ismertetik.

Legutóbb frissítve: 2021. 09. 29. 13:23