Az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával (EFOP-4.2.2-16-2017-0000) a Széchenyi 2020 program keretén belül 2017-2022 között az Országos Kórházi Főigazgatóság, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem – konzorciumi partnerségben – országos skill laborhálózatot hozott létre 8 milliárd forintos fejlesztéssel. A Debreceni Egyetemen a program a Sebészeti Műtéttani Tanszéken, illetve az Interaktív Orvosi Gyakorlati Központban kialakított laborokban valósult meg Prof. Dr. Németh Norbert szakmai vezetésével.
A 21. század klinikai orvostudományi oktatásának kihívása az edukáció során a maximális beteg központúság és -biztonság megvalósítása. Ennek kiváló eszközei a graduális és a posztgraduális oktatásban az ún. skill laborok, melyek lehetővé teszik a diagnosztikus és terápiás eljárások alapjainak készségszintű elsajátítását anélkül, hogy az a betegbiztonságot veszélyeztetné. Különösen fontos ez azokon a szakterületeken, ahol gyakoriak az invazív beavatkozások. Ide sorolható a sebészeti szakmák mellett a gasztroenterológia is, ahol a mindennapi gyakorlat részét képezik a diagnosztikus és terápiás céllal végzett tápcsatornai endoszkópiák (gyomor- és vastagbéltükrözés, endoszkópos retrográd cholecystopancreatographia [ERCP]) és radiológiai eljárások által vezérelt eljárások (pl. ultrahang vezérelt májbiopszia, illetve endoszkópos ultrahang [EUS]). A Debreceni Egyetemen létrehozott skill laborokban ezen eljárások biztonságos elsajátítására is lehetőség nyílt a program révén. Jelenleg az országban hasonló gasztroenterológiai profilú skill labor Békéscsabán, Szegeden, Székesfehérvárott és Pécsett áll még rendelkezésre. A gasztroenterológus rezidensek és szakorvosjelöltek, valamint komplex, nagyobb endoszkópos jártasságot igénylő eljárások esetén akár gasztroenterológus szakorvosok számára gyakorlás céljából a központban többek között modern, magas hűségű (high-fidelity) endoszkópos (CAE EndoVR™ Interventional Simulator) és ultrahang (Vimedix) szimulátorok állnak rendelkezésre. Emellett a mindennapi gyakorlatban a gastroscopia és colonoscopia során használt endoszkópok (Pentax) is elérhetők anatómiai (KOKEN) és biológiai (állat) modelleken végzett ún. hands-on tréning céljából.
A gasztroenterológiai szak- és továbbképzések során alkalmazható skill tréningek megszervezésének egyeztetésére 2023.01.11-én a Gasztroenterológiai Klinika vezető oktatói szakmai egyeztetésén és intézmény látogatáson vettek részt a Sebészeti Műtéttani Tanszéken.