Pszichológiai ellátás a Nappali Kórházban

Nappali Kórház bemutatása

A Nappali Kórház feladata a krónikus pszichés betegséggel küzdő személyek rehabilitációja és reintegrációja. Átmeneti tér, amely hidat képez az osztályos lét és a kinti világ között, segítséget nyújtva a betegeknek, hogy az osztályos kezelést követően elérhessék a lehető legjobb életminőséget, és visszataláljanak a mindennapi életbe. Nappali Kórházunkban komplex ellátás történik, amely során a gyógyszeres kezelést pszicho-, szocio- és művészetterápiás foglalkozások egészítik ki, az orvosok, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek egyénre szabott kezelési program kialakításával segítik a betegek rehabilitációját.

Pszichológusi munka a Nappali Kórházban

A pszichológusi munka ambuláns és osztályos ellátás keretek között, több szinten történik, egyéni és csoportterápia, családi konzultáció, valamint állatasszisztált terápia formájában. A csoportfoglalkozások előnye, hogy a betegek a terápiás hatás mellett a közösséghez, csoporthoz tartozás élményét is megélhetik, az egyéni vezetés során pedig a beteg egyéni céljai, problémái kerülnek a pszichológiai munka fókuszába. A csoportos és egyéni foglalkozások nagyon gyakran párhuzamosan, egymást kiegészítve zajlanak a gyorsabb és teljesebb rehabilitáció érdekében.

  • Asszertív tréning: az asszertív csoport célja a hatékony kommunikáció elősegítése adaptív konfliktuskezelési stratégiák, valamint különböző társas készségek tanításával, amelyeket a betegek szituációs feladatok, szerepjátékok során biztonságos közegben gyakorolhatnak, így növelve szociális hatékonyságukat, ami kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott kapcsolatok kialakítása és fenntartása szempontjából.
  • Traumacsoport: a traumacsoportban a súlyos traumát átélt betegek stabilizálása, a megküzdés és a feldolgozás elősegítése történik biztonságos közegben, orvos és pszichológus kettős vezetése mellett, ahol a betegek a támogató közösség révén azt is megélhetik, hogy nehézségeikkel, fájdalmukkal nincsenek egyedül.
  • Kríziscsoport: a csoportban akut válsághelyzetben lévő páciensek szupportolása, edukálása történik a krízisállapot sajátosságainak megismertetésével, hatékony megküzdési stratágiák tanításával, amelyek kognitív viselkedésterápiás módszerekkel és művészetterápiás foglalkozásokkal kiegészítve, többhetes turnusokban zajlanak. A cél a krízisállapot oldása és a pszichés egyensúly helyreállítása.
  • Egyéni terápia: az egyéni foglalkozások célja a csoportterápiák hatásátának felerősítése támogatás, edukáció, készségfejlesztés, problémamegoldás, pszichés stabilizálás, tünetcsökkentés és a pszichológussal való személyes, bizalmi kapcsolat révén, amelyek segítik a mihamarabbi felépülést és a társadalomba való visszatalálást.
  • Családi konzultációk: a konzultációk célja a családtagok bevonása a rehabilitáció folyamatába. A hozzátartozók edukációja, a rendszeres kapcsolattartás elősegítheti a beteg állapotának pontosabb követését, az esetleges relapszusok felismerését és elkerülését, a családtagok közötti megfelelő kommunikáció kialakítását, valamint a betegséggel való hatékonyabb megküzdést, egyéni és családi szinten egyaránt.
  • Állataszisztált terápia: az állatasszisztált terápia nonverbális terápiás módszer, amely rendkívül hatékony a korai sérüléseket és traumákat elszenvedett, verbális módszerekre kevésbé fogékony páciensek esetében. Az állatokkal kialakított kapcsolatban megjelennek a kötődési mintázatok, és korrekciós élmény jön létre. A csoportfoglalkozások terápiás kutya bevonásával zajlanak.

Pszichológusi munka Covid pozitív páciensekkel- A COVID részlegeken és a Pszichiátriai intermedier részlegen végzett pszichológusi munka

Pszichológiai teamünk feladata a nehéz helyzetben lévő emberek és betegek megsegítése, támogatásuk, mentális egészségük megőrzése, fejlesztése és ezáltal jóllétük javítása. Természetesen ez alól nem lehetnek kivételek a COVID fertőzött páciensek sem, akár szomatikus probléma, akár mentális betegség okán kerültek kórházba. Sajnos a pszichiátriai problémával küzdők is ki vannak téve a fertőzés veszélyének, és covid- pozitivitásuk esetén sem elhanyagolhatók a pszichiátriai teendők. Azok számára, akik pszichiátriai kezelést igényelnek, azonban covid- pozitívak, a kórházunk kialakított egy Intermedier részleget. Ez a részleg biztosítja, hogy a pozitív betegek is kapjanak megfelelő pszichiátriai ellátást, anélkül, hogy a negatív pszichiátriai betegeket veszélyeztetnék. Természetesen az Intermedier részleg munkájában a pszichológusok is részt vesznek, így a megfelelő óvintézkedések mellett a pszichodiagnosztikai tevékenység és egyéni támogató betegvezetés is működik, így biztosítva, hogy a páciensek a lehető legjobb ellátást kapják. Gyakran a betegség vagy a fertőzöttség következményei miatti félelem, szigorúbb szabályok és korlátozott személyes érintkezés miatt ezek a betegek még több támogatást igényelhetnek, esetleg a nehezebb élethelyzet miatt pszichológusi munkát eddig nem igénylők is segítségért fordulhatnak. Továbbá mivel sokfajta mentális betegség és különböző betegségek kerülnek ekkor egy szobába, az összezártság miatti konfliktusok kezelésére, illetve az együttélés nehézségeinek megsegítésére szobacsoportokat tartanak pszichológusaink, ezzel biztosítva a zavartalan gyógyulást.

A COVID intenzív részlegeken a betegek egy új, eddig számukra (és számunkra is) ismeretlen nehézséggel kell, hogy megküzdjenek. Az általában hirtelen megjelenő új fertőzés, a hirtelen állapotromlás miatt kórházi osztályokra, intenzív ellátásra szoruló pácienseknek immáron szembe kell nézniük a betegségtől és annak következményeitől való félelem mellett számos új szabállyal, új rendszerrel, új korlátozásokkal. A bezártságon kívül nehézséget okozhat a szigorú látogatási tilalom miatt akár hosszabb ideig elhúzódó magány, melyet súlyosbíthat, hogy az ápoló személyzet talpig be van öltözve, így ezek a betegek nemhogy ismerős, de emberi arcokat sem látnak akár hetekig vagy hónapokig. A vírus gyors terjedése miatt az is gyakran előfordul, hogy a páciensen hozzátartozói, barátai vagy családja is megfertőződik, így az értük való aggódás is hozzájárulhat sok negatív érzés megjelenéséhez. Ezen kívül a covid- pozitív részlegekre személyes tárgyakat is igencsak korlátozva lehet bevinni, így a bent tartózkodó betegeknek elfoglaltságot is nehéz találniuk, amely elterelné a gondolataikat a nehéz körülményekről. Ezek a betegek gyakran számolnak be tehetetlenségről, kiszolgáltatottságról, erős szorongásról, depressziós tünetekről vagy pánikról. Ha a páciens ehhez hasonló tüneteket érzékel, vagy csak úgy érzi, nehéz megbirkóznia a helyzettel, esetleg más miatt szeretne támogatást és segítséget kapni, lehetősége van pszichológusi konzultációt kérni. Ezt a szándékát kezelőorvosának tudja jelezni, továbbá, ha a kezelőorvos ítéli úgy, hogy pszichológusi segítséget igényel a beteg, ő is dönthet pszichológusi konzultáció kérése mellett. Ekkor pszichológusi teamünk egy tagja pár napon belül megkeresi az érintettet és segít jelen élethelyzeti problémák átbeszélésében, a páciens pszichés erőforrásainak feltérképezésében és aktiválásában, esetleg stresszoldó és relaxációs technikák tanításával segít oldani a felgyülemlett feszültséget, szükség esetén pedig pszichiátriai konzíliumot javasol a páciens mentális egészsége érdekében. A páciens kérésére vagy beleegyezésére a betegvezetés a kórházi kezelésük végéig tarthat, esetleges osztályváltás esetén is felkeressük betegeinket.

Hogyan küzdhetek meg a Poszt-COVID Szindróma által kiváltott pszichológiai tünetekkel?

Ambuláns terápia

Hangulatzavarok

Legutóbb frissítve: 2022. 02. 23. 13:36