Tisztelt Szülők!
A sürgősségi ellátásra szoruló beteg gyerekeket a Debreceni Egyetem Klinikai Központ új Gyermeksürgősségi Központjában fogadjuk napi 24 órában a hét minden napján.
A gyermeksürgősségi részleg a Klinikai Központ Pallagi út bejárata felől közelíthető meg. A könnyebb tájékozódását információs táblák segítik.
Amennyiben olyan akut, azonnali orvosi beavatkozást igénylő állapot áll elő, amely a mielőbbi, gyors ellátás hiányában akár a gyermek életét veszélyezteti, akkor a sürgősségi betegellátóhoz kell fordulni, vagy a 112-es hívószámon az Országos Mentőszolgálatot kell értesíteni!
MILYEN PANASZOK ESETÉN FORDULJON A SÜRGŐSSÉGI ELLÁTÁSI RENDSZERHEZ?
- hirtelen kezdődik (trauma, mérgezés, hő ártalom, áramütés, vízi baleset, akut hasi katasztrófa)
- gyors lefolyású (perceken, órákon belül jelentkezett és a megfelelő ellátás ellenére sem szűnik)
- állapot rosszabbodás látványos és gyors
- nagy fájdalom, bő vérzés
- csillapíthatatlan magas láz
- nagyfokú sápadtság vagy szederjesség
- igen gyér vagy igen szapora, illetve szabálytalan pulzus
- eszmélet- és/vagy tudatzavar
- makacs hányás
- nehézlégzés, légszomj
- görcsroham, terjedő bénulás.
Fontos! A Gyermeksürgősségi Központnak nem feladata a gyermek alapellátás feladatainak átvállalása. A sürgősségi ellátás kapcsán történő várakozást (beleértve a mentőszolgálatot, az orvosi ügyeleteket és a sürgősségi osztályokat is) jelentősen befolyásolja a NEM SÜRGŐSSÉGI kórképekkel történő igénybevétel.
Amennyiben a nem hirtelen fellépő panaszaikkal (több napja vagy hete tartó betegség hirtelen állapotromlás nélkül) a háziorvosi rendelés vagy a szervezett szakrendelések helyett a sürgősségi ellátást veszik igénybe, az a várakozási időket jelentősen megnöveli. Így előfordulhat, hogy több időt kell várni egy sürgősségi osztályon, mint a háziorvosnál vagy a szakrendelőben.
Továbbá bármilyen egyéb speciális szakrendelésre szóló beutaló vagy kontrollra történő jelentkezés esetén a járóbeteg regisztrációnál megtörténik az adatrögzítés, az ellátás pedig az illetékes szakrendelőben esedékes.
A sürgősségi részlegnek nem feladata a különböző szakrendelésekre előjegyzést kapott betegek „szakvizsgálata”.
MI TÖRTÉNIK A BETEGGEL A SÜRGŐSSÉGI RÉSZLEGRE ÉRKEZÉST KÖVETŐEN?
A Gyermeksürgősségi Központba érkező betegek – akár beutaló nélkül, vagy a Gyermekklinika Gyermeksürgősségi Központjába kiállított beutalóval érkezik – a központ recepcióján jelentkeznek a szükséges okmányokkal (előző dokumentáció, TAJ kártya, beutaló) ahol az adatait rögzítik, majd a triázs vizsgálat következik.
MI A TRIÁZS?
A betegek ellátása nem érkezési sorrendben, hanem állapotfelmérést (triázst) követően súlyossági foknak megfelelő sorrendben történik. Tehát a súlyosabb állapotban lévők, vagy azok, akiknek a sérülése gyorsabb ellátást igényel, hamarabb kerülnek az orvos elé. Ezzel megelőzhető, hogy az azonnali ellátást igénylő, de türelmesebb vagy az állapotukkal nem kellően tisztában lévő betegek órákat várakozzanak a rendelő előtt.
A triázs határozza meg az ellátás megkezdésére való várakozás időtartamát, mely a betegségtől, állapottól függően az 5 perctől akár 2 óráig is eltarthat.
A beteg súlyossági állapota szerint történő, a beléptetést követően elvégzett betegosztályozás célja az azonnali beavatkozási igény szükségességének felismerése, a beteg maximális várakoztatási idejének minimalizálása, a beteg megfelelő ellátóhelyre és ellátó egységhez irányítása, illetve a beteg és a hozzátartozó, hozzátartozók megfelelő tájékoztatása.
A triázs vizsgálat kapcsán egy erre szakképesítést kapott egészségügyi dolgozó kikérdezi a rövid kórelőzményt, a vezető tüneteket és panaszokat majd gyors állapotfelmérést követően rögzíti a legfontosabb vitális paramétereket (testhő, légzésszám, pulzus, vérnyomás stb).
MI A SÜRGŐSSÉGI BETEG ÚJRA-OSZTÁLYOZÁS (RE-TRIÁZS)?
A triázs kategória szerinti várakoztatási idő letelte után vagy a beteg állapotának változása esetén végzett újabb állapotfelmérés szerinti ismételt osztályozás elvégzése, valamint a beteg állapotának, illetve a kategóriák közti átsorolás dokumentálása.
MI TÖRTÉNIK A TRIÁZS UTÁN?
A triázst követően a vizsgáló helyiségbe irányított beteg részletes körtörténetét a vizsgáló orvos felveszi, illetve megtörténik a beteg vizsgálata és a szükséges vizsgálatok elrendelésre. Amennyiben a beteg állapota lehetővé teszi, hogy a kivizsgálás ambuláns keretek közt történjen az elvégzett vizsgálatok eredményének megérkezéséig a váróteremben várakozik a beteg, majd a terápiás terv elkészítését követően döntés születik a beteg hazaengedéséről, háziorvosához vagy más szakrendelés felé történő irányításáról.
Amennyiben az Ön gyermekének panasza hátterében intézeti ellátást igénylő kórkép nem áll fenn, a triázst követő orvosi vizsgálatot követően, tanáccsal ellátva otthonába távozhat.
Abban az esetben, ha az Ön gyermekének az állapota alapján a vizsgáló orvos úgy ítéli meg, hogy a betegnek fekvőbeteg ellátásra van szüksége, a Gyermeksürgősségi Központ fekvő részlegére irányítjuk. A benntartózkodás időtartamát a gyermek panaszai, tünetei határozzák meg. A fekvőbeteg osztályon 6 -24 órás megfigyelést követően állapotuktól függően vagy hazaengedjük vagy végleges ellátást biztosító klinikai osztályra és/vagy szakrendelésre irányítjuk.
A Gyermeksürgősségi Központnak nem feladata végleges diagnózis felállítása csupán a kezdő vizsgálatok elindítása melyet követően a beteget a definitív ellátás felé irányítjuk, azaz hosszabb ideje fennálló (hetek, hónapok) panasz részletekbe menő és végleges kivizsgálása nem a gyermeksürgősségi részlegen történik meg.
Az Gyermeksürgősségi Központ személyzetének felkészültsége és az osztály felszereltsége miatt képes a sürgős életmentő beavatkozások elvégzésére, a beteg állapotának stabilizálására, de a kialakított fekvőbeteg részleg miatt alkalmas az első pillanatban nem tisztázható kórképpel bíró betegek felvételére és megfigyelésére, a további vizsgálatok elvégzésére is.
ELÉRHETŐSÉGEK:
Gyermeksürgősségi Ambulancia:
+36 52 411 600 /65083 mellék
+36 52 255 603
Gyermeksürgősségi Központ Fekvőbeteg részleg:
+36 52 411 600 / 65088 mellék
https://gyermekgyogyaszat.unideb.hu/hu
SZÜLŐI TÁJÉKOZTATÓK
Ide kattintva, vagy az alábbi QR kódot beolvasva a Debreceni Gyermekgyógyászati Klinika munkatársai által készített Szülői tájékoztatókat tartalmazó oldalra jut a kedves érdeklődő, ahol tünetek, panaszok és betegségek szerint lehet is lehet keresést indítani. Célunk, hogy naprakész egészségügyi információkkal szolgáljunk Önöknek, megkönnyítve gyermekük otthoni ellátását és elősegítve az azonnali kezelést igénylő panaszok felismerését.