Reumatológiai Klinika - Gyógyítás

A Reumatológiai Klinika Nagyerdei Campus egységének a fő profilja a gyulladásos reumatológiai és autoimmun reumatológiai kórképek (rheumatoid arthritis, spondyloarthritisek, autoinflammatorikus szindrómák, szisztémás autoimmun kórképek [szisztémás lupus erythematosus, szisztémás sclerosis, myositisek, vasculitisek, Sjögren szindróma, immunhiányos állapotokhoz társuló granulomatosus betegség, autoimmun-szerű szindrómák stb. ) ellátása a III. progresszivitási kompetencia szintnek és kijelölt Arthritis Centrumnak megfelelően. Ebben követjük a hazai és a nemzetközi gyakorlatot. Ugyancsak kiemelt Arthritis Centrum a klinika Kenézy Campus egysége, ami ezzel együtt az általános reumatológiai betegeket ellátó Járóbeteg Szakellátási Központban biztosítja az I-II. ellátási szintre tartozó betegek gondozását (osteoarthritis/arthrosis, köszvény, osteoporosis, derékfájás, más degeneratív kórképek, lágyrészreumatizmusok, nem komplikált gyulladásos reumatológiai betegségek). A betegek diagnosztikája és kezelése a nemzetközi és hazai irányelveknek, ajánlásoknak megfelelően történik: célirányú, „treat-to-target” elv, szövődmények, társbetegségek szűrése. A kezelések alapja az innovatív, molekuláris célpontokon alapuló gyógyszeres kezelés, amelyek 90%-a magas költségű, tételes finanszírozású, illetve egyre nagyobb az indikáción túli, egyedi méltányossági támogatású gyógyszerek alkalmazásának az aránya. (A Reumatológiai Klinika Kenézy Campus egységének részletes működését itt tekintheti meg).

Az eltelt 20 évben a gyulladásos és szisztémás autoimmun reumatológiai betegségekkel diagnosztizált betegek száma fokozatosan emelkedik, tekintettel a patogenezis megismerésének és a diagnosztikának a gyors fejlődésére, a társszakmák (pl. onkológia) által alkalmazott kezelések következményeire (autoimmun-szerű szindrómák), és ezzel a növekvő tendenciával a jövőben is számolnunk kell (pl. a SARS-CoV-2 fertőzés okozta hosszútávú, a reumatológia tárgykörébe is tartozó szindrómák megjelenése).

A reumatológiában a járóbeteg ellátásban történik a beteg érdemi véleményezése, a differenciáldiagnosztikai folyamat, a terápia megtervezése és a kezelés hatékonyságának kontrollja. A járóbeteg-gondozás fő célja, hogy a páciensek a betegségük szempontjából remisszióban legyenek, az életminőségük javuljon, és lehetőség szerint ne kerüljenek fekvőbeteg-ellátásra. A gyulladásos/autoimmun reumatológiai betegek megfelelő kivizsgálásához, kezeléséhez és követéséhez nélkülözhetetlen a társszakmákkal való közvetlen együttműködés és fizikai elérhetőség, mind a fekvő-, mind a járóbeteg-ellátásban (pl. nephrológia, kardiológia: speciális pulmonalis artériás hypertonia centrum; pulmonológia: interstitialis tüdőbetegség [ILD team]; radiológia: arthritisek, vasculitisek képalkotó diagnosztikája; gasztroenterológia, hematológia, bőrgyógyászat, szemészet, neurológia, pszichiátria, stb.). Ez a feltétel maximálisan teljesül az Auguszta tömbben.  

Összességében elmondható, hogy a reumatológiában az elmúlt 2-3 évtizedben olyan változások történtek, amelynek során a reumatológia az un „fürdőkezelésből” az egyik leginnovatívabb, a gyulladás és immunológiai mechanizmusok részletes ismeretére alapozott, célzott molekuláris terápiákat alkalmazó szakterületté vált.

Legutóbb frissítve: 2022. 08. 24. 13:05