Szakterületek - Tüdőgyógyászati Klinka

Általános pulmonológia

  • A tüdőgyógyászat a légzőszervi megbetegedésekkel foglalkozik, kutatja okait, eredetét és kísérletet tesz a betegségek korai felfedezésére. Mivel a bőrünk felszínétől körülbelül 40x nagyobb felületen érintkezik a tüdőnk a környezetünkben lévő anyagokkal az oxigénen kívül, ezek is bejutnak a tüdőbe, főleg ha 10m kisebb a méretük vagy gáz formában vannak jelen. Ebből adódóan hirtelen és lassan jelentkező tüdőkárosodásokat okoznak. A vírusok, baktériumok, gombák, cigarettafüst, allergének, porok, gázok mind bejuthatnak és fertőző lázas betegségen kívül hosszú időn át károsítják a tüdőt, tüdőfibrózist vagy asztmát okozva. A modern tüdőgyógyászat képes korán felfedezni a megjelenő betegségeket és eredményesen kezelni őket. A tüdőgyógyászatnak szerepe van a társszakmákkal együtt a tüdő, más betegségek által okozott károsodásának a kezelésében is. Mivel elég sok tüdőbetegség krónikus lefolyású, ezen betegek gondozását és ellátását is a tüdőgyógyászat végzi: asthma, COPD, tüdőfibrózis, krónikus légzési elégtelenség. Érdemes tüdőgyógyászhoz fordulni, mert idejében fel lehet fedezni krónikus károsodást okozó betegségét és megfelelően követni, rehabilitálni, helyre állítani korábban csökkent funkcióit.

TBC-s betegek ellátása

  • A tuberkulózis vagy tüdőgümőkór egy fertőző betegség, melynek tulajdonsága, hogy cseppfertőzéssel terjed beteg emberről emberre, de csak minden tizedik esetben okoz betegséget, ami csak később, hónapok múlva jelentkezik. A nem kezelt tbc-s beteg fertőző a környezetére, ezért időben fel kell fedezni jelenlétét. Erre szolgált a tüdőszűrő vizsgálat, mely hozzásegítette a magyarországi tbc előfordulásának jelentős csökkentését. Jelenleg az alacsonyan fertőzött országok között vagyunk jelen, ami az évente kevesebb mint 800 új megbetegedést jelent.  Ez korábban, például 1990-ben 3300 új megbetegedést jelentett. Ha összevetjük a számokat, akkor ez jelentős csökkenés. A tuberkulózis megelőzésére adott BCG vakcinációnak nagy a szerepe a betegség előfordulásának csökkenésében. A tuberkulózis helyét egyre gyakrabban más, hasonló, de emberről emberre nem terjedő baktériumok foglalják el és mycobakteriózisokat okoznak. Jelenleg a szakmát ennek a betegségnek a kiderítése és megfelelő kezelése foglalkoztatja.

Allergológia és immunológia

  • Klinikánkon működő allergológiai szakrendelésünket nagy betegforgalom jellemzi. Ellátási területünk nem csak Debrecen területére terjed ki, hanem a régióból is ellátjuk betegeinket. Kivizsgáljuk és kezeljük az allergiás náthában, asthma bronchialéban szenvedő betegeket, valamint immunterápiát is végzünk elsősorban méh- és darázscsípés-érzékeny, allergiás betegeknél. A korszerű terápiás lehetőségeket, a biológiai terápiát is alkalmazzuk az arra rászorulóknál. Szakrendelésünkön magas szakmai színvonalon látjuk el a betegeinket. Az allergiás megbetegedések száma évről-évre emelkedik, így a szakrendelésünkön is egyre több beteg jelenik meg.

Pulmonológiai rehabilitáció

  • A Tüdőgyógyászati Klinikán lehetőség van a tüdőbetegek számára légzőszervi rehabilitációra. Beutalóval lehet jelentkezni a csütörtöki napon 8-12 óráig a Szakrendelésen. Itt előzetes állapotfelmérést követően a szakorvos elbírálja a rehabilitáció lehetőségét. A beteggel és a gyógytornásszal együtt rehabilitációs tervet készítenek. Amennyiben a beteg igényli osztályos felvételre is lehetőség van, előzetes időpont egyeztetéssel. A légzőszervi rehabilitáció hossza optimálisan 4-8 hét, mely félévente ismételhető.

Onkológia

  • Klinikáinkon ellátott betegek jelentős része onkológiai betegségekben szenved. A betegek kivizsgálása és kezelése is a klinikánkon történik, amely évente több száz esetet jelent. Ezen betegek nagy része nem kissejtes tüdőrákban, kisebb részük kissejtes tüdőrákban szenved. Emellett más, ritkábban előforduló mellkasi daganatok kivizsgálását és kezelését is végezzük. Az egyetemen elérhető korszerű képalkotó diagnosztikai eljárások segítik a hatékony betegellátást. A kemoterápiás, célzott molekuláris terápiás és immunterápiás kezelések klinikánkon zajlanak, míg a műtétek, sugárterápia, izotópos kezelések és invazív radiológiai beavatkozások a társszakmák bevonásával történnek. A fent említett kezelések mellett az itt dolgozó onkológusok a nemzetközi irányelvek alapján is javasolt klinikai vizsgálatokban is részt vesznek, ezáltal a betegek számára a legújabb kezelések nagyon korán elérhetővé válhatnak. Klinikánkon külön részleg áll rendelkezésre az onkoterápiás kezelések számára, ahol a betegek kezelését és felügyeletét a gondozó orvos mellett onkoterápiás ápolók végzik.

Sürgősségi és intenzív betegellátás

  • Klinikánkon kezelt krónikus légzőszervi betegek száma évről évre emelkedik, a beteganyagunk az évek során felszereltségünknek és az igényeknek megfelelően folyamatos változáson ment keresztül. Intenzív osztályunkon fő profilunk a sürgősségi ellátás mellett a respirációs kezelést igénylő kritikus állapotú betegek tartós gépi lélegeztetése, illetve lélegeztető gépről történő leszoktatása. Ezek a betegek tartós kórházi kezelést követően, gyakran más klinikáról, illetve a progresszív betegellátás keretén belül, sokszor más megyéből kerülnek osztályunkra. Legnagyobb számban területen szerzett illetve nosocomiális pneumoniában szenvedő betegeink vannak, következményes szeptikus állapottal, ARDS-sel, gyakran többszervi elégtelenséggel. Ezen betegek kezelése az intenzív osztályunk számára a legnagyobb kihívást jelenti, hiszen komplex ismereteken és a legújabb terápiás és diagnosztikus lehetőségek ismeretén kell alapuljon. A COPD akut exacerbáció és decompensalt cor pulmonale miatt kezelt betegek is igen nagy számban fordulnak elő. Lehetőség szerint non-invazív lélegeztetést alkalmazunk, ennek sikertelensége esetén kezdünk invazív lélegeztetést. A sürgősségi kórképek közül számos alkalommal kezelünk aspiratio, pneumothorax, akut légúti elzáródás, postintubációs trachea stenosis, TIA, mérgezés, anaphylaxias shock, felborult szénhidrát háztartás, akut ritmuszavar vagy akut balkamra elégtelenség következtében fellépő akut légzési elégtelenség. A lélegeztetett betegeken folyamatos gázcsere, légzésmechanikai, légzési munka és invazív haemodinamikai monitorozást végzünk.

Bronchológia

  • A Tüdőgyógyászati Klinika alagsorában működő labor minden munkanapon 8-14 óra között működik részben előjegyzés alapján, illetve a sürgősségi eseteket aktuálisan bronchológus bírálja el. Amennyiben a beteg nincs szállítható állapotban, úgy helyszíni vizsgálatra is van lehetőség. Egy évben átlagosan 1700 beteget vizsgálunk. A rutin diagnosztikus vizsgálatok mellett nagylégúti szűkületek ellátása, elektrokauter illetve lézer kezelés, merev csöves bronchoscopia, idegentest eltávolítás, röntgen vezérelt transthoracalis tűbiopsia is történik. A betegek részben az intézet fekvő osztályairól, illetve járóbeteg szakrendelésekről kerülnek vizsgálatra. Lehetőség van az intézet ellátási területén kívülről érkező betegek vizsgálatára is előzetes egyeztetés alapján.
Legutóbb frissítve: 2021. 09. 29. 13:23