1. Történet
A Debreceni Orvostudományi Egyetem (DOTE) Fül-Orr-Gégeklinikája 1931-ben, a budapesti fül-orr-gége klinika után másodikként alakult meg az országban. Az akkor még 12 ágyas klinika napjainkra európai színvonalú intézetté fejlődött. A Klinika ilyen formán közel 90 éve végzi a régió szakirányú fekvő- és járóbeteg-ellátását.
2. Feladatok, szakterületek
A magyar és külföldi betegek ellátása általános fül-orr-gégészeti, fej-nyaksebészeti felnőtt és gyermek járóbeteg-szakrendelés mellett audiológiai, foniátriai, rhinológiai, otoneurológiai és plasztikai szakrendeléseken történik. A legújabb, rövid ápolási idejű, minimálisan invazív beavatkozások bevezetésével lehetővé vált a rövid ápolási idejű betegellátás.
3. Ellátási formák, szolgáltatások
A Klinika regionális és országos tevékenységei közül kiemelendő az endoszkópos minimál invazív fül-orr-gégészeti műtétek végzése, a lézer-, rádiófrekvencia- és argonplazma-technikák alkalmazása, valamint a fej-nyaki daganatokkal kapcsolatos sebészeti és onkológiai funkciómegtartó műtétek végzése. Az elmúlt években az eddigi hallásjavító műtétek mellett új hallásrehabilitációs műtétek bevezetésére is sor került (kétoldali cochleáris és középfül-implantáció, csontrögzítésű beépített hallókészülékek).
4. Betegellátással kapcsolatos adatok
Évente 2000 fekvőbeteg kezelése történik 40 ágyon. A járóbeteg-szakambulanciák (általános fül-orr-gégegyógyászat, audiológia, phoniátria, otoneurológia, rhinológia, logopédia, faciális diagnosztika) forgalma meghaladja az évi 50000 beteget. A hagyományos orr-, torok-, gége-, és fülműtétek mellett endoscopos sebészeti, gégészeti mikrokirurgiai, hallásjavító fülmikrosebészeti, lézersebészeti beavatkozások történnek. Emelkedik a fej-nyak sebészeti nagyműtétek és a plasztikai célú beavatkozások száma.
A műtétek éves száma eléri a 2800-at, melyek 60%-a intratracheális narkózisban történik.
5. Eszközök, fejlesztések
A gyógyítás jelenleg modern, jól felszerelt járóbeteg-szakrendelőkben, magas komfortfokozatú (fürdőszobával, hűtőszekrénnyel, tévével és légkondicionálóval rendelkező), alacsony ágyszámú kórtermekben történik. A gyógyítást országosan is kiemelkedő színvonalú műtőblokk és műszeres felszereltség segíti.
2012-ben sor került az ambulancia, a fekvőbetegrészleg és a műtő teljes rekonstrukciójára. Ennek kapcsán 6 légkondicionált járóbeteg- és speciál szakrendelés, illetve az audiológiai állomás újult meg. A fekvőbeteg részlegen minden kórterem komfortosításra került (zuhanyzó, WC, hűtőszekrény, televízió), a kórtermek egy részében pedig légkondicionáló működik. A Klinikán a wifi-hálózat kiépítése is megtörtént.