Bemutatkozás - Sürgősségi Klinika

1. Történet

Debrecenben a sürgősségi betegellátás 2007. szeptember 1-jén az I. sz. Belgyógyászati Klinika földszinti részlegén indult. 2017. november 1-jén a Debreceni Egyetem Klinikai Központban megalakult hazánk első önálló Sürgősségi Klinikája. Ugyanebben az évben létrejött a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar önálló Sürgősségi Orvostan Tanszéke.

2. Ellátási formák, szolgáltatások

A Sürgősségi Klinikán ágy melletti laboratóriumi vizsgálatok részeként többek között vércukor-, vérgáz-, ion mérésekre, a kardiológiai sürgősségi diagnosztikában fontos szerepet játszó laboratóriumi paraméterek meghatározására egyaránt lehetőség nyílik.  

Fentiek mellett a különböző vizsgálati mintákat laboratóriumba juttatására csőposta is rendelkezésre áll, így az eredmények megérkezéséig eltelt idő lerövidíthető. Közvetlenül az épület alagsorában találhatók a röntgen-, ultrahang és CT- vizsgálók, melyek tovább segítik a sürgősségi diagnosztikát.

3. Betegellátással kapcsolatos adatok

A Sürgősségi Klinikán az elmúlt években jelentős humánerőforrás-fejlesztés történt, így jelenleg közel 120 fős szakorvosi és klinikai szakdolgozói létszámmal szolgáljuk az évente csaknem 35 ezer sürgősségi ellátást igénylő beteget. A páciensek regisztrációját követően az ún. magyar sürgősségi triázs betegosztályozási rendszert alkalmazzuk, melynek segítségével meghatározzuk az ellátás sürgősségét és időablakát.

A Klinikán sürgősségi betegellátó csoport is szolgálatot teljesít, melynek feladata az I. sz. Klinikai Telepen (bármely Klinikán, illetve közterületen) segítségre szoruló betegek szakszerű azonnali ellátása.

4. Eszközök, fejlesztések

A Sürgősségi Klinika járóbeteg részlegén 2 triázs vizsgálóhelyiség, 4 ambulancia, illetve külön Akut Alapellátó Egység áll a járóbetegek kivizsgálásának és kezelésének szolgálatában. A fekvőbeteg részleg 42 ággyal rendelkezik, mely monitorrendszerrel, korszerű lélegeztetőgépekkel, szívultrahang készülékkel, defibrillátorokkal és egyéb, a sürgősségi betegellátást szolgáló eszközökkel van felszerelve.

Az Országos Mentőszolgálattal történő folyamatos kommunikációt rádiókészülék szolgálja, mely lehetővé teszi, hogy a mentőszolgálati diszpécserrel vagy akár a rohamkocsival folyamatos összeköttetésben legyünk. E kommunikációs rendszer a súlyos állapotú betegek fogadására való felkészülést és az ellátás minőségét egyaránt nagyban segíti.

Legutóbb frissítve: 2021. 12. 09. 09:25