A Pszichiátriai Klinikán jelenleg elsősorban pszichoterápiás (csoportos és egyéni) eszközöket alkalmazunk a gyógyításban, a betegellátás fő célja a pszichés funkciók minél teljesebb visszaállítása.
Módszereink
A gyógyítás csoporthangsúlyú, kognitív szemléletű pszichoterápiás rendszerben működik. Fő eszközünk ebben a folyamatban a pszichoterápiás munka (melyet szükség esetén gyógyszerrel egészítünk ki). A kognitív pszichoterápiás szemlélet szerint a tünetek (szorongás, aggodalom, kényszerek, alvászavar, rossz hangulat, ismétlődő kapcsolati-, munkahelyi konfliktusok, önértékelési problémák, olykor testi panaszok) hátterében, jellegzetes gondolkodási, viselkedési mintázatok húzódnak meg.
Rendszerünk csoporthangsúlyú - a munka döntően csoportokban zajlik.
- Nagycsoport – ahol a páciensek és a személyzet tagjai megbeszélik, ütköztetik, (verbálisan) megjelenítik a közösségben zajló folyamatokat, problémákat, bármit, amit együtt szeretnének megbeszélni.
- Kognitív csoport – a csoportokon a gondolkodás negatív torzításainak felismerését tanuljuk, gyakoroljuk, illetve alternatív gondolatokat, megoldási módokat keresünk, építünk be, melyek eredményeként javul az egyén kommunikációs készsége, stressz kezelő képessége, jelentős változástatásra képes kapcsolatai terén.
- Sématerápia – a sématerápiás modell szerint gyermekkorunkban kialakult hibás alapvetéseink, gondolkodásmódunk a jelenben áthatja a gondolkodást, az érzelmeket, és gátolják tulajdonosukat a felmerülő problémák adaptív (praktikus, ésszerű) megoldásában. A terápia segít ezen működésmódok felismerésében és így alakításában
- Mesecsoport – a világirodalom egy-egy meséjének feldolgozása történik csoportos formában. Az együttes átélés és befogadás különleges hangulatot teremt. A mese kibontása során lehetőség nyílik szimbolikus formában megpillantani az egyetemes emberi sorsokat, fordulópontokat, melyekben saját kihívásainkat és megoldásainkat is felismerjük.
- Élményközpontú csoport – érzékszervi és mozgásos sajátélményre épül a csoportmunka, ahol a hívóinger az "itt és most"-ban nyújt átélhető és megfigyelhető tapasztalást (pl. illatok, képek, saját mozgás, társ mozgatása, zenehallgatás, tapintás, stb.). Az egyéni tapasztalást csoportmunka és megbeszélés követi. A konkrét, valós élményeken keresztül hozzáférünk elfeledett emlékekhez, kevésbé kimunkált gondolatokhoz is.
- Relaxáció – a relaxáció egy eszköz, mely a stressz, a testi és mentális feszültségek oldására használható. Feladata annyi, hogy csökkentse az idegrendszer terheltségét (szimpatikus idegrendszeri válasz túlsúlyát). Ha le tudjuk csendesíteni testünk és elménk folyamatos aktivitását, hatékonyabban tudjuk azokat a későbbiekben használni.
- Művészetterápiás csoport - Az alkotás önmagáért való örömforrását, gyógyító erejét hívja segítségül, megadott témát jelenítenek meg rajzban, festésben stb., amit megbeszélés követ: mit jelent az alkotónak az ábrázolás, milyen benyomásokat kelt a csoporttagokban, milyen többletjelentést tartalmaz, amit integrálni lehet a személyiségbe.