Szívsebészet - Fekvőbeteg tevékenység bemutatása

A DEKK Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén megyék egészének, Heves megye keleti felének, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok megye keleti részén élő 2,5 millió) lakosának szívsebészeti ellátásáért felelős. Ez az ország lakosságának több mint egyötöde és egyben a legnagyobb régió a szívsebészeti központok között. Intézetünk tevékenysége a szívátültetés és a műszív beültetés kivételével felöleli a felnőtt szívsebészet teljes spektrumát. Évente mintegy 950-1000 nyitott szívműtét és 400- 450 egyéb beavatkozás történik a klinikán. A nyitott szívműtétek száma az elmúlt években a legmagasabb volt a magyarországi szívsebészeti központok között. Az utóbbi években a műtétre kerülő betegek életkora nőtt, biológiai állapotuk romlott. Ezzel párhuzamosan nő a reoperációk és a percután coronaria intervenciót követő beavatkozások száma, a kombinált és az akut műtétek aránya. A szívműtétek halálozása 3,2-4,3% között mozgott az elmúlt években, mely megfelel a hazai és a nemzetközi halálozási statisztikáknak. A szívsebészeti osztály ágyainak száma 62, három szívműtőben történnek az operációk. Az intenzív osztály 11 ággyal és egy dialízis kórteremmel működik.

A fekvőbeteg ellátás mellett szívsebészeti, és gyógytorna járóbeteg szakrendelés működik a klinikán.

Az elmúlt években is több új eljárás került bevezetésre az intézetben. Ezek közé tartoznak a kóros szívbillentyű megtartását lehetővé tevő aorta és mitralis billentyűn végzett plasztikai megoldások, az aortagyök pótlása érprotézissel a beteg saját aorta billentyűjének ebbe történő beültetésével (aorta billentyű reimplantáció).  2013 óta rutin eljárássá vált a varrat nélkül rögzíthető aorta műbillentyűk beültetése. Ugyancsak 2013-ban a kardiológus kollégákkal szorosan együttműködve megtörténtek az első sikeres transzkatéteres aorta műbillentyű beültetések (TAVI műtétek), melyek száma azóta meghaladta a százat. Több éves előkészítő munka és próbálkozás után 2016-ban megtörtént klinikánkon az első sikeres extracorporalis membránoxigenizációs (ECMO) kezelés. A szívműtétet követően kialakuló szeptikus shock kezelésére bevezettük a Cytosorb leukocita filter alkalmazását klinikánkon elsők között a hazai szívsebészeti centrumok között. Sikeresen alkalmaztuk a Vivostat készülék által konzerv plazmából, illetve saját vérből előállított fibrin koncentrátumát, a nagy sebfelszínről származó, más módon nem, vagy csak nehezen csillapítható vérzések megszüntetésére.

A multidiszciplináris betegellátás keretében Klinikánk az említett megyék kardiológiai és kardiológiai profilú belgyógyászati osztályain kívül szoros munkakapcsolatot alakítottunk ki több klinikával és diagnosztikus egységgel. A vena cava inferiorba törő vesetumorok és tumorthrombusok egy ülésben történő eltávolítását egyre nagyobb számban végezzük az Urológiai Klinika munkatársaival. Számos beteg a régión kívülről illetve külföldről érkezik, mivel ezt a beavatkozást a területileg illetékes ellátó helyen nem vállalják. A szívműtétet követően kialakuló non-okklúzív mesenteriális ischaemia kezelése évek óta az invazív kardiológus, illetve radiológus kollégák segítségével történik. A konzervatív kezelésre nem záródó perzisztáló ductus arteriosusszal bíró kis súlyú koraszülöttek Botall vezetékének zárását évek óta eredményesen végezzük a Gyermekgyógyászati Klinika Gyermeksebészeti Osztályán. 

Az elmúlt évek folyamán betegeink magas szintű szakmai ellátása érdekében szoros munkakapcsolat alakult ki az egyetem szinte összes diagnosztikai egységével és gyógyító klinikájával, valamint a klinika által ellátott régióban tevékenykedő kardiológiai és rehabilitációs osztályokkal.

Legutóbb frissítve: 2021. 11. 02. 08:38