A műtéteket nem sürgős esetben előjegyzés alapján végezzük. Egyes műtéttípusoknál hoszabb várakozásra is szükség lehet. Ilyenkor a beteget várólistára tesszük, amiről értesítjük. Sürgősség esetén azonnali beavatkozásra is szükség lehet.
Minden műtét előtt idegsebészeti és altatóorvosi kivizsgálásra van szükség.
Műtét előtti kivizsgálás
Nem sürgős esetben azaz tervezett műtét előtti kivizsgálásra, a járóbeteg szakrendelésen kerül sor. Ennek keretében törénnek meg a beavatkozáshoz szükséges labor és képalkotó vizsgálatok.
A szükséges laborvizsgálatokról a kezelőorvos vagy aneszteziológus orvos rendelkezik.
A laborvizsgálatokra napközben 10 és 14 óra között jelentkezhetnek az első emeleti általános idegsebészeti osztály nővérpultjánál.
Képalkotó vizsgálatokra a Radiológiai Klinika vizsgálóhelységeiben kell jelentkezni a kapott vizsgálatkérő lappal.
Altatásos műtét esetén altatóorvos általi kivizsgálás is szükséges, amire munkanapokon van lehetőség az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék járóbeteg szakrendelésén, melyre beutalót a járóbeteg szakrendelésünkön kap.
Aneszteziológus a műtéthez további kiegészítő vizsgálatokat is előírhat, elsősorba a szív és tüdőgyógyászati betegségek kiszűrésére, ami a kivizsgálás idejét növelheti.
Sürgősség esetén a műtét előtti vizsgálatok a fekvőbeteg ellátás keretében történnek meg.
Műtéti program
A napi teveztett műtéti program előző nap délutáni orvosi megbeszélésen kerül kiírásra. Ez alapján történik meg a betegek másnapi előkészítése, meglévő dokumentáció ellenőrzése. A tervezett műtéti program véglegesítése másnap reggel történik meg az éjszaka érkezett betegek műtéti igényeit is figyelembe véve. Emiatt előfordulhat, hogy korábban a műtéti programban szerepelt beteg ellátását halasztani kell. Sürgős, életveszélyes állapotú beteg esetén a műtéti program napközben is módosulhat. Sürgősség esetén a nap 24 órájában elvégezhetőek a szükséges műtétek.
Beteg csak teljes radiológiai dokumentációval és aláírt műtéti beleegyezési nyilatkozattal kerülhet a műtőbe.
Műtőbe a beteg tiszta állapotban kerülhet. Ezért a műtét előtt a higénia biztosítása érdekében a beteg tisztálkodása kötelező. Amennyiben a beteg erre nem képes, úgy az ápolószemélyzet segít vagy végzi a beteg fürdetését, mosdatását. Szükség lehet a haj lenyírására is. Erre a műtőben kerül sor.
A beteget a műtőbe és onnan vissza az osztályra a műtőssegédek viszik az erre a célra szolgáló betegszállító kocsival.
A műtőben a beteget a műtői munkacsoport látja el, végzi el a szükséges beavatkozást (orvosok, műtősnő, műtősfiú, asszisztensek).