Tisztelt Háziorvos Kollégák!
Tekintse meg a teljes tájékoztatót ide kattintva!
A COVID-19-ben szenvedő betegek 10-20 %-ban elhúzódó panaszok jelentkeznek, melyek rontják a beteg életminőségét és munkaképességét. A poszt-COVID szindróma az akut tünetek utáni 4-12. hétig, vagy ennél is tovább tarthat.
A COVID-19 fertőzéssel kapcsolatos definíciók:
Akut COVID-19: A COVID-19 betegség legfeljebb 4 hétig tartó jelei és tünetei.
Folyamatos tünetes COVID-19: A COVID-19 betegség 4 héttől 12 hétig tartó jelei és tünetei
Poszt-COVID-19 szindróma: A COVID-19 fertőzés alatt vagy után fellépő jelek vagy tünetek, melyek 12 hétnél tovább tartanak, és nem magyarázhatók alternatív diagnózissal. Általában tünetegyüttesek jellemzik, melyek gyakran átfedésben lehetnek egymással, az idő múlásával ingadozhatnak és változhatnak, és a szervezet bármely rendszerére hatással lehetnek. A poszt-COVID-19 szindrómára 12 hétnél előbb is gondolni kell közben felmérve egyéb alapbetegségek lehetőségét is.
Hosszú COVID: A klinikai esetdefiníciók mellett a „hosszú COVID” kifejezést gyakran használják az akut COVID-19 után folytatódó vagy kialakuló tünetek leírására. A kifejezés magában foglalja a folyamatos tünetes COVIS-19 betegséget (4-12 hétig) és a poszt-COVID-19 szindrómát (12+ hét).
A panaszok és tünetek kanyargós útvesztői nehéz helyzetbe hozzák mind a kezelőorvost, mind az alapellátás orvosát, és sok esetben akár túlzó, vagy éppen elégtelen kivizsgálás történik. Ezeknek a betegeknek a speciális ellátása érdekében a Debreceni Egyetem Klinikai Központ „Poszt-COVID Szakmai Szervezete” Poszt-COVID Ambulanciákat (PCA) hozott létre. Az ambulanciák indítás: 2021.március 1.
Hogyan lehet beteget küldeni ezekre az ambulanciákra?
Az ambulanciák beutaló kötelesek. A beutaló egyedi, melyet munkacsoportunk hozott létre. A beutalás feltétele ennek a beutalónak a maradéktalan kitöltése. Az első vizsgálatra történő bejelentkezés ideje: COVID-19 fertőzés lezajlása után legalább 3 de nem több mint 6 hónap. Amennyiben a betegnek jelentős panaszai vannak a COVID-fertőzést követően, akkor 3 hónapon belül is jelentkezhetnek a központi poszt-COVID ambulancián.
- A COVID-19 Ambulanciára szóló BEUTALÓ LETÖLTÉSE
Milyen ambulanciák szerveződtek poszt-COVID ellátásra?
A poszt-COVID klinikai tüneteinek, panaszainak gyakorisága alapján kerültek kiemelt szakterületek felkérésre. Létrehoztunk (ábécé sorrendben) hemosztázis, infektológiai, kardiológiai, neurológiai, pulmonológiai, pszichiátriai és reumatológiai ambulanciákat.
- A szakrendelések rendelési idejét és elérhetőségét IDE kattintva tudja megtekinteni!
Melyik PCA-ra küldje a háziorvos a poszt-COVID szindrómás beteget?
A poszt-COVID szindróma színes klinikai megjelenése miatt egy kérdőívet szerkesztett munkacsoportunk, amely feltárja a panaszokat/tüneteket és a beteg életminőség romlását. A szakrendelés kiválasztásánál célszerű a beteget a domináns, vezető panasz/tünet alapján beutalni, és az első ellátó PCA majd irányítja tovább a beteget. A kérdőív kitöltése csak az első beutaláskor szükséges, bármelyik ambulanciára kerül a beteg, ha egy másik PCA-ra utalják újra a beteget, a kérdőív kitöltése már nem szükséges. Tartósan elhúzódó láz vagy hőemelkedés (nem akutan jelentkező) esetén, egyéb domináns tünet hiányában javasolt infektológiai PCA-t igénybe venni.
A betegek életminőségét is vizsgáljuk, melyet EuroQol kérdőív, valamint az ehhez kapcsolódó vizuális analóg skála kitöltésével mérünk fel. A tesztek segítségével értékelésre és összehasonlításra kerül a betegek COVID-fertőzés előtti és jelenlegi életminősége. - EQ-5D-5L kérdőív (Reg.No.: 40568)
Lehetséges-e tünetmentes egyének beutalása?
A fertőzést követően teljesen tünetmentes egyének esetén is lehetséges a beutalás, akinek nincs panasza 3-6 hónappal a fertőzés után, de korábban fizikailag aktív életet élt (beleértve a sportot és a rendszeres testmozgást), és ennek folytatása előtt szeretne megbizonyosodni arról, hogy nincs „szubklinikai” kardiológiai vagy tüdőgyógyászati problémája.
Lehet-e a poszt-COVID szindrómás beteget otthon kezelni?
Igen, hiszen jelenleg is a háziorvos kezében van ezen betegek elsődleges ellátása, követése. Az alapellátás számára már elérhető olyan útmutató, amely segítséget nyújt a legtöbb ilyen beteg ellátásában, és az angol alapellátásban már biztonsággal alkalmazzák.
Irodalom: Management of poszt-acute covid-19 in primary care, Trisha Greenhalgh, Matthew Knight, Christine A'Court, Maria Buxton, Laiba Husain, BMJ 2020 Aug 11;370:m3026. doi: 10.1136/bmj.m3026. A közlemény a PubMed honlapon keresztül elérhető. A jobb felső sarokban a fulltext- re kattintva kattintva a közlemény elérhető.
Akiknél speciális ellátás szükségessége merül fel, és a panaszok/tünetek elhúzódóvá válnak, azoknál célszerű a fenti ambulanciák igénybevétele. A rendelések kapacitása véges, ezért elsősorban azokat a betegeket várjuk a szakrendeléseken, akik ellátása az alapellátásban sikertelen volt.