Bemutatkozás - Laboratóriumi Medicina

1. Történet

A Debreceni Orvostudományi Egyetemen 1978. január 1-vel kezdte meg működését a központi laboratórium, amely 2011 óta Laboratóriumi Medicina (LM) néven a Debreceni Egyetem Klinikai Központ központi diagnosztikai laboratóriuma. 2012 februárjában az LM beköltözött az In Vitro Diagnosztikai Tömb épületébe, amely komoly kubaturális fejlesztést jelentett a megelőző évtizedekhez képest.

2. Feladatok, szakterületek

Az LM 12 diagnosztikai részlege (klinikai kémia, immunkémia, laboratóriumi immunológia, enkrinológia, hematológia és vizelet analízis, hemosztázis, áramlási citometria, molekuláris genetika, molekuláris onkológia, citogenetika, elválasztástechnika, andrológia) széleskörű, megbízható, ellenőrzött és ellenőrizhető laboratóriumi szolgáltatást biztosít, a kor színvonalának megfelelően automatizált és informatikai rendszerrel ellátott. Interaktív laboratóriumi szolgáltatást nyújt, mely előtérbe helyezi a klinikai konzultációt, gyorsan és hatékonyan válaszol a klinikusok által felvetett problémákra. A veleszületett fejlődési rendellenességek, rosszindulatú hematológiai betegségek, immunológiai kórképek, molekuláris és speciális hemosztázis vizsgálatok, továbbá vörösvértest abnormalitások analízise esetén interpretatív lelet kiadása történik.

3. Ellátási formák, szolgáltatások

Az LM Vérvételi- és Diagnosztikai Ambulanciáján évente több mint 18.000 beteg esetében történik vérvétel. Előjegyzés alapján légzésteszt vizsgálatot végzünk a Helicobacter pylori fertőzöttség kimutatására, továbbá verejték-elektrolit meghatározást a cisztás fibrózis veleszületett anyagcserezavar szűrésére. A laboratórium számos speciális diagnosztikai területen országosan egyedülálló profilt biztosít egyes betegségek kivizsgálásához. A Hemosztázis Diagnosztikai Ambulanciára Magyarország teljes területéről érkeznek betegek thrombophilia, vérzékenység ill. veleszületett vörösvértest rendellenesség vizsgálatára.

4. Betegellátással kapcsolatos adatok

Míg az alapítás évében az intézetben 10-féle vizsgálat történt, és az egy évben elvégzett vizsgálatok száma 251 ezer volt, napjainkban több mint 400-féle laboratóriumi tesztből 4,5 millió vizsgálatot végzünk az intézetben, és a vizsgálatok közül több mint 50 a nap 24 órájában elérhető. A Laboratóriumi Medicinában  25 diplomás munkatárs   61 asszisztens  dolgozik.

5. Eszközök, fejlesztések

A klinikai minták egy – Magyarországon és Európában is jelentősnek számító – 8,6 km hosszú, földalatti, zárt pneumatikus csőpostarendszeren keresztül érkeznek a laboratóriumba, amely intézetünket valamennyi klinikai egységgel összeköti. Az LMI jelentős műszerparkkal rendelkezik, az integrált laboratóriumi rendszer elé egy centrifugáló, aliquotozó, szortírozó preanalitikai egységet, utánuk egy mintatároló, archiváló posztanalitikai robotot kapcsoltunk. Valamennyi speciális részlegünkön korszerű műszerpark segíti a magas színvonalú diagnosztikai munkát.

 

Dr. Kappelmayer János
intézetigazgató

Legutóbb frissítve: 2021. 11. 29. 12:40