1. Történet
A Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetem Orvosi Karának Elmegyógyászati Klinikája Benedek László professzor vezetésével 1922-ben nyitotta meg kapuit a betegek és a hallgatók előtt. 1923-tól Ideg- és Elmekórtani Klinikára átkeresztelt intézmény 1996-ig közös szervezeti egységben biztosította a pszichiátriai és a neurológia egyetemi szintű feladatait. 1996-óta klinikánk önálló egységként működve látja el a gyógyítás és oktatás feladatait.
2. Feladatok, szakterületek
A Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikán jelenleg elsősorban pszichoterápiás (csoportos és egyéni) eszközöket alkalmazunk a gyógyításban, a betegellátás fő célja a pszichés funkciók minél teljesebb visszaállítása.
A járóbetegek regionális pszichiátriai ellátása a szakambulanciákon zajlik (hangulati zavarok, pánikzavar, gerontopszichiátria, addiktológia, pszichoterápia). Szakmai konzíliumot biztosítunk valamennyi egyéb klinika számára.
3. Ellátási formák, szolgáltatások
Klinikánkon a kezelés előjegyzés alapján működik, melyet motivációs interjú előz meg.
A fekvő és a nappali részleg működése elkülönül. A fekvő részlegen a kognitív viselkedésterápiás csoport valamint sématerápiás csoport mellett relaxáció, mindfulness, szorongásoldó-, problémamegoldó-, és mese csoport, továbbá állatasszisztált terápia működik, valamint mindennap van torna és kreatív foglalkozás. A nappali kórházban pszichoterápiás szemléletű, változatos szocioterápiás foglalkozásokon vehetnek részt a betegek.
Egy páciens kezelése legalább négy hétig tart, amely hosszabbítható. A programban részt vevő betegek a kezelés eredményeként jelentős változástatásra képesek a gondolkodásmódjukban, változásról számolnak be kapcsolataik terén, javul kommunikációs készségük, stresszkezelő képességük, ami lehetőséget teremt az eredeti életterükben való jobb működésre, munkájukhoz való visszatérésre, vagy új munkalehetőség keresésére.
Módszereink
A gyógyítás csoporthangsúlyú, kognitív szemléletű pszichoterápiás rendszerben működik. Fő eszközünk ebben a folyamatban a pszichoterápiás munka (melyet szükség esetén gyógyszerrel egészítünk ki). A kognitív pszichoterápiás szemlélet szerint a tünetek (szorongás, aggodalom, kényszerek, alvászavar, rossz hangulat, ismétlődő kapcsolati-, munkahelyi konfliktusok, önértékelési problémák, olykor testi panaszok) hátterében, jellegzetes gondolkodási, viselkedési mintázatok húzódnak meg.
Rendszerünk csoporthangsúlyú - a munka döntően csoportokban zajlik.
- Nagycsoport – ahol a páciensek és a személyzet tagjai megbeszélik, ütköztetik, (verbálisan) megjelenítik a közösségben zajló folyamatokat, problémákat, bármit, amit együtt szeretnének megbeszélni.
- Kognitív csoport – a csoportokon a gondolkodás negatív torzításainak felismerését tanuljuk, gyakoroljuk, illetve alternatív gondolatokat, megoldási módokat keresünk, építünk be, melyek eredményeként javul az egyén kommunikációs készsége, stressz kezelő képessége, jelentős változástatásra képes kapcsolatai terén.
- Sématerápia – a sématerápiás modell szerint gyermekkorunkban kialakult hibás alapvetéseink, gondolkodásmódunk a jelenben áthatja a gondolkodást, az érzelmeket, és gátolják tulajdonosukat a felmerülő problémák adaptív (praktikus, ésszerű) megoldásában. A terápia segít ezen működésmódok felismerésében és így alakításában
- Mesecsoport – a világirodalom egy-egy meséjének feldolgozása történik csoportos formában. Az együttes átélés és befogadás különleges hangulatot teremt. A mese kibontása során lehetőség nyílik szimbolikus formában megpillantani az egyetemes emberi sorsokat, fordulópontokat, melyekben saját kihívásainkat és megoldásainkat is felismerjük.
- Élményközpontú csoport – érzékszervi és mozgásos saját élményre épül a csoportmunka, ahol a hívóinger az "itt és most"-ban nyújt átélhető és megfigyelhető tapasztalást (pl. illatok, képek, saját mozgás, társ mozgatása, zenehallgatás, tapintás, stb.). Az egyéni tapasztalást csoportmunka és megbeszélés követi. A konkrét, valós élményeken keresztül hozzáférünk elfeledett emlékekhez, kevésbé kimunkált gondolatokhoz is.
- Relaxáció – a relaxáció egy eszköz, mely a stressz, a testi és mentális feszültségek oldására használható. Feladata annyi, hogy csökkentse az idegrendszer terheltségét (szimpatikus idegrendszeri válasz túlsúlyát). Ha le tudjuk csendesíteni testünk és elménk folyamatos aktivitását, hatékonyabban tudjuk azokat a későbbiekben használni.
- Feszültségszabályzó-tréning – érzelmeink, impulzusaink, belső hajtó- vagy éppen fékező erőink megértése áll a csoportmunka fókuszában. Saját történetek, megélt helyzetek szolgálnak kiindulásul, melyeket aztán értő, elemző figyelemmel dolgoz fel a csoport, hogy egy-egy nehezen elviselhető érzelem mögött is feltárulhasson személyiségünk, ráláthassunk választásainkra, megoldásainkra, kátyúinkra.
- Mindfulness – a tudatos jelenlét gyakorlása, mikor figyelmünket tudatosan és ítélkezésmentesen a jelen pillanatra és annak történéseire irányítjuk.. Érzéseinket és gondolatainkat így anélkül vizsgáljuk, hogy azok elsodornának bennünket. A gyakorlat segít múltbéli gondjaink, konfliktusaink-, valamint a jövő miatti szorongásaink kezelésében.
- Állatasszisztált terápia – terápiás (kiképzett) kutya és tréner közreműködésével történik. Javítja az érzelmi, szociális és kognitív funkciókat, segíti a non-verbális kommunikációt, empátiát. Szorongás és stressz csökkentő hatása van, fejleszti az önbizalmat.
4. Betegellátással kapcsolatos adatok
A pszichoterápiás osztály 22 rehabilitációs férőhellyel rendelkezik, a nappali kórházban pedig 11 rendszeresen bejáró beteg ellátására van lehetőség. Az ellátást pszichiáterszakorvosok, pszichológusok, nővérek és pszichoterápiás asszisztensek végzik.
5. Eszközös diagnosztika, beavatkozás
CANTAB (Cambridge Neuropsychological. Test Automated Battery): számítógépes neurokognitív vizsgálati tesztcsomag, mely a kognitív (rész)funkciók mérésére alkalmas
rTMS (repetitív Transzkraniális Mágneses Stimuláció): Non-invazív eljárás, mely során a megfelelő agykérgi területek mágneses ingerlését használjuk kúraszerűen, elsősorban hangulat panaszok (terápiarezisztens major depresszió) kezelésére.