Oktatási tevékenység - Reumatológiai és Immunológiai Klinika

A Reumatológiai Klinika és a Reumatológiai Tanszék együttes tevékenysége az oktatás koordinálása is. A graduális képzés során az Általános Orvostudományi Karon a Belgyógyászat tantárgyon belül oktatunk propedeutikát, valamint reumatológiát és klinikai immunológiát közösen a DE ÁOK Klinikai Immunológiai Tanszékével. A harmadéves magyar és angol nyelven tanuló évfolyam hallgatói a második félévben 9 héten keresztül 27 óra előadás és 18 óra gyakorlat keretében sajátítják el azokat az elméleti és gyakorlati ismereteket, melyek segítségével az autoimmun és gyulladásos, valamint degeneratív reumatológiai kórképek diagnosztikájába és kezelésébe vezetjük be őket.  A gyakorlatok során nagy hangsúlyt fektetünk a mozgásszervi fizikális vizsgálat egyes elemeinek gyakorlására, a mozgásszervi radiológiai és laboratóriumi diagnosztika megismertetésére, és emellett komplex, probléma-orientált esetismertetéseket is szervezünk. A hallgatók felkészüléséhez 2020-ban újítottuk meg a „Reumatológia” című jegyzetet angol és magyar nyelven e-jegyzet formájában (szerk.: Szekanecz Z., Szűcs G., DUpress kiadó).

A DE Népegészségügyi Kar Fizioterápiás Tanszékén a reumatológia tárgy oktatása, a Fogorvos- valamint Gyógyszerésztudományi Kar hallgatóinak a belgyógyászati kurrikulum részekén oktatott reumatológia ugyancsak a Tanszék feladata. A DE Gazdaságtudományi Karán az Egészségturisztikai szakirányon mozgásszervi alapismeretek oktatásában veszünk részt.

Tanszékünkön minden évben bővülő témákkal és kutatási lehetőségekkel várjuk az érdeklődő hallgatókat Tudományos Diákköri munkára, illetve számos diplomamunka született meg az elmúlt 20 évben. Évente átlagosan 3-4 TDK munka, és 2-3 diplomamunka elkészítésében segítenek oktatóink.

A posztgraduális képzésben részt veszünk a reumatológus szakorvosképzésben és szakvizsgáztatásban, a Tanszék vezetője 2001 óta a reumatológiai grémium vezetője. A Debreceni Egyetemen rendszeresen megszervezzük a szakvizsga- előkészítő és immunológiai alapképző tanfolyamokat. Részt veszünk a Magyar Reumatológusok Egyesülete vándorgyűlésének REAKTOR továbbképző fórumán, a Pécsi Tudományegyetem Rezidens és Szakorvosjelölt Fórumán, az MRE Ifjúsági Fórumán, aminek vezetője jelenleg a tanszék tagja. 
Az allergológia és klinikai immunológia szakvizsga megszerzéséhez kötelezően teljesítendő előkészítő tanfolyamoknak is állandó előadói vagyunk. Kiemelt hangsúlyt helyezünk a családorvosok továbbképzésére. A DE ÁOK Családorvosi Tanszék szervezésében megrendezett kötelező szintentartó tanfolyamon minden évben tartunk előadást a reumatológia aktuális kérdéseiről. Fontosnak tartjuk egyéb társszakmákkal a kapcsolattartást és a közösen szervezett továbbképzéseket is. Ennek egyik alapköve a Szekanecz Zoltán által 2007-ben útjára indított és eddig 8 alkalommal Debrecenben, illetve online megrendezett interdiszciplináris rendezvény, a Debreceni Reumatológiai Oktatási Program (DROP). Emellett rendszeresen szervezünk szimpóziumokat tüdőgyógyászokkal, bőrgyógyászokkal és gasztroenterológusokkal az arthritisek, autoimmun reumatológiai betegségek célzott terápiája kapcsán. 

Legutóbb frissítve: 2024. 05. 27. 14:14