A Pszichológiai Részleg 2016-ban kezdte meg működését. A Részleg vezetői pozícióját 2017-től Lukács Márton klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta tölti be.
A pszichológiai team-et jelenleg 21 pszichológus alkotja, közülük 15 klinikai szakpszichológus és 6 klinikai szakpszichológus jelölt. A Felnőtt Pszichiátriai Osztály minden részlegén állandó klinikai szakpszichológusi jelenlét által biztosított a megfelelő magas színvonalú ellátás mind az osztályos, mind a járóbetegek részére. Részlegünk tagjai számos módszerben képződtek és képződnek a mai napig. A teljesség igénye nélkül: EMDR terápia, Fókuszált Pszichodinamikus Pszichoterápia, Integratív Hipnoterápia, Kognitív és Viselkedésterápia.
A Pszichológiai Részleg kiemelt feladatának tekinti – a bio-pszicho-szocio-spirituális szemléletet képviselve –, hogy azok a betegek se nélkülözzék a pszichológiai ellátást, akik olyan szomatikus osztályon fekszenek, ahol nem biztosított az állandó pszichológusi jelenlét. Ennek érdekében 2017-től a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Kenézy Gyula Campus orvosai konzílium formájában kérhetnek pszichológusi segítséget az osztályon ápolt betegeik számára. Szakembereink ezen keretek között aktívan részt vállaltak az Intenzív Terápiás Osztályon fekvő, Covid-19 vírussal fertőzött betegek pszichés támogatásában is.
A komplex ellátás részét képezi a Krízis csoport, ahol 2 hetes ambuláns csoportprogramokban vehetnek részt a páciensek.
A kardiológiai rehabilitációs program keretei között a páciensek csoportos formában kapnak pszichés támogatást.
A Hospice- és Palliatív Terápiás Osztályon heti 40 órában foglalkozik klinikai szakpszichológus a pszichés ellátást igénylő páciensekkel, illetve hozzátartozóikkal.
A Rehabilitációs Klinikán részlegünk tagjai több mint 10 éves rehabilitációs tapasztalattal a hátuk mögött segítik a betegeket, hozzátartozóikat és a teljes szakemberi csapatot. Pszichológusaink a társosztályok dolgozói számára is biztosítanak támogatást különböző formában a betegellátás mellett, amennyiben felmerül ennek igénye.
A Pszichológiai Részleg szakemberei a belső szupervíziók mellett rendszeresen külső szupervizor által vezetett esetmegbeszélő csoportokon vesznek részt a magas színvonalú szakmai ellátás biztosítása érdekében. A Pszichológiai Részleg szakemberei rendszeres előadói és résztvevői rangos hazai konferenciáknak, illetve releváns tankönyvek fordítói is.
Kezelési rendszerünk
A pszichiátriai osztályon többfajta terápiából áll össze a kezelési program. A rendszer elemeinek kölcsönhatása a kezelés szerves része. Osztályosrezsimben többféle módszer kombinációja előre megtervezetten, átgondoltan történik.
Az osztály elemei:
- kezelések; gyógyszeres, pszichoterápiák
- pszichoterápiát kiegészítő (és rezsimhordozó) csoportok ( szobacsoport, biblio terápiás csoport)
- üzemeltetéses ( vezetői megbeszélés, munkaértekezlet, vizit)
- reflexiós fórum ( nagycsoport, esetmegbeszélés)
- élettér ( ebédlő, társalgói beszélgetés, napirend)
A pszichoterápia az orvosi gyógyító tevékenységek egyike, melyet megfelelő képzettségű klinikus pszichológus végez, ezért az orvosi etika vonatkozik rá, melynek négy alapelve: jót tenni, nem ártani, törekedni az igazságosságra, tiszteletben tartani az ember autonómiáját.
A pszichoterápiás- lélektani munka a fő terápiás eszközünk, mely az osztályon folyó gyógyszeres terápia mellett, azzal párhuzamosan megy.
Ennek a kombinációnak lehetséges pozitív hatásai többek között, hogy a gyógyszeres terápia megkönnyítheti a pszichoterápiás megközelíthetőséget, növelheti a betegek együttműködését, a gyógyszerhatás eredményeként a páciens képessé válik a pszichoterápiás kapcsolat kialakítására.
A többnyire szupportív pszichoterápiás megközelítés pedig felerősítheti, megszilárdítja a gyógyszer hatását.
Az osztály működésében a lélektani munka, a terápiás hatás, egyéni és csoportos terápia keretei között folyik. A komplex terápiás folyamat lényege, hogy az egyéni -, csoportterápiákban is benne van az osztályi lét, ami még magába foglalja a pszichoterápiás betegvezetést, és egyéb járulékos kezeléseket is (mentálhigiénés szakember, gyógytornász, szociális munkás bevonásával).
Terápiás szerződést kötünk a beteggel, melyben meghatározzuk a kezelés célját, és azt, hogyan fog előre haladni a terápiás folyamat. Az osztályon folyó munka a páciens aktív közreműködését igényli, akinek felelőssége van a terápia alakulásában. Azt várjuk tőle, hogy vegye jobban kézbe problémái megoldását.
A különböző irányzatokban, az eltérő látásmódokban megtaláljuk a közös nevezőt: az emberi odafordulást, a hitelességet, az érdeklődést. A terápiáktól az egyén vonatkozásában közvetlen, célzott, tervezett, folyamatszerű terápiás hatást várunk.
Bízunk benne, hogy az eljárás betegeink érdekét, javát fogja szolgálni.
Ki kicsoda a pszichológia szakmáján belül?
Pszichológiai ellátás a Klinika Központ Kenézy Campus szomatikus osztályain