2024. december 11.
EGIS Sasfiók Akadémia
A Sasfiók Akadémiát az EGIS azzal a céllal hozta létre, hogy legyen lehetőség egy kicsit kötetlenebb, fesztelenebb szakmai találkozásra a professzorok, szakmai kiválóságok és pályájuk kezdetén álló rezidens orvoskollégák között. A témát mindig a fiókák jelölik meg, és ők választják ki az előadó személyét is, aki olyan szaktekintély, aki a legfrissebb információkkal és tudományos ismeretekkel ad útmutatást a fiatal kollégák számára.
A Sasfiók Akadémiát Páll Dénes Professzor Úr neve fémjelzi, Ő a mindenkori garancia a magas szakmai színvonalra, és szép számú résztvevői létszámra. 2024. december 11-én a fiókák a gasztroenterológia és hepatológia szakma neves képviselőjét Prof. Dr. Papp Máriát, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika igazgatóját [az Európai Referenciahálózat Ritka Májbetegségek (ERN-Rare Liver) Centrum nemzeti koordinátora, illetve Európai Májkutató Társaság (EASL) Krónikus Májelégtelnség Konzorcium (EF-CLIF) elnökségi tagja] kérték fel találkozóra. Előadásában két fontos téma került bemutatásra: „A diabetes mellitus gasztroenterológiai és hepatológiai vonatkozásai” és a metabolikus diszfunkcióval asszociált zsírmájbetegség (MAFLD)/ steatohepatitis (MASH) megértése a kardiorenális-metabolikus szindróma (CKM) kontinuumában – Jelenlegi trendek és jövőbeli kilátások. Az előadást követően kötetlen szakmai beszélgetés zajlott. A rendezvényen résztvett Prof. Dr. Pfliegler György is.
A diabetes mellitus gasztroenterológiai vonatkozásai - teljes előadás
2024. december 07-08.
Dr. Tornai Dávid, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Belgyógyászati Intézet Gastroenterológiai Tanszékének tudományos munkatársa részt vett az Amerikai és az Európai májkutató társaságok közös szervezésében lebonyolított mesterkurzuson (AASLD-EASL Masterclass), mely 2024. december 7-8-án kerül megrendezésre Savannahban, Georgia államban (USA). A rendezvény egyedülálló lehetőséget kínál az akadémiai hepatológia korai szakaszában lévő kutatók számára (25 fő), akik a jövő vezetői lehetnek majd, hogy tudományos karrierjüket a következő szintre emeljék. Ezen a kétnapos intenzív képzésen az Atlanti-óceán mindkét partjáról érkező vezető akadémiai egészségügyi intézmények klinikai, alap- és transzlációs kutatói gyűltek össze. A tudományos program előadásokat, interaktív szekciókat, egyéni találkozási lehetőséget az oktatókkal, absztrakt prezentációkat és poszter szekciót foglalt magába, lehetőséget adva a fiatal kutatóknak, hogy a hepatológia elismert vezetőivel és a szakterület hasonlóan gondolkodó kollégáival kapcsolatokat építsenek ki.
Az EASL ingyenes regisztrációs, utazási és szállásköltséget biztosított a pályázat során kiválasztott résztvevők számára. Gratulálunk a sikeres pályázathoz!
2024. november 23.
Doktor- és díszdoktoravató a Debreceni Egyetemen
A Debreceni Egyetem (DE) idén is megrendezte hagyományos őszi doktoravató ünnepségét. A Főépület Aulájában tartott szombati eseményen doktori, habilitált doktori, díszdoktori címeket, valamint intézményi kitüntetéseket adtak át.
- Egyetemünk tudományos életének hagyományosan legnagyobb ünnepe a doktor- és díszdoktoravatás. A fiatal, önálló kutatóvá érett kollégák ekkor kapják meg doktori címüket és ugyanezen az ünnepségen kerül sor a szakmai karrier további lépcsőfokain elért eredmények elismerésére, a habilitáltak okleveleinek átadására és a tudományos publikációs díjak átnyújtására. Az ünnepséget a díszdoktoravatás koronázza meg, amikor egy nemzetközileg is legkiválóbb tudósnak nyújtjuk át egyetemünk díszdoktori címét – fogalmazott beszédében Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese.
Doktori fokozatát 132 jelölt vehette át, akik közül 108-an summa cum laude, 23-an cum laude, 1 avatandó pedig riteminősítéssel tett eleget a doktori (PhD) fokozat megszerzéséhez előírt követelményeknek.
A frissen avatott doktorok között szerepelt Dr. Juhász Lilla, a Gasztroenterológiai Klinika munkatársa is.
A PhD értekezésének címe:
Az érfali működés egyes új markereinek összefüggése a lipidparaméterekkel familiáris hiperkoleszterinémiás betegekben
Témavezető: Prof.Dr. Harangi Mariann
Teljes cikk: https://hirek.unideb.hu/doktor-es-diszdoktoravato-debreceni-egyetemen-videoval
A Tézisfüzet és összefoglaló az alábbi címen elérhető:
https://dea.lib.unideb.hu/items/eed24603-3aba-4f19-8cba-c2943c180ff8
2024. november 22-23.
Prof. Dr. Papp Mária a Novo Nordisk BAGCEB Medical Affairs Team által szervezett Fiatal Szakértők Fóruma 2024 rendezvényen az oktatói kar tagjaként vett részt 2024. november 22-23-án Athénban (Görögország).
A fórum célja az volt, hogy a résztvevőkkel megismertesse a legújabb tudományos aktualitásokat a Kardiorenális-Metabolikus Szindróma (CKM), mint önálló klinikai kórkép és annak multidiszciplináris (MDT) ellátás terén elért eredményekről. Továbbá elősegítse a CKM szindrómában szenvedő egyének ellátását, valamint hozzájáruljon az MDT-megközelítés fejlesztéséhez az egyes országokban. A CKM betegség kontinuumában nagyon fontos, a szindrómához szorosan kapcsolódó a metabolikus diszfunkcióval asszociált zsírmájbetegség (MAFLD)/ steatohepatitis (MASH) megértése. Prof. Dr. Papp Mária hepatológusként a Jelenlegi trendek és jövőbeli kilátások -ról tartott state-of art előadást.
Az oktatók az orvosi továbbképzésen túlmenően egy tudományos műhely keretében segítséget nyújtottak a fiatal szakértők számára, hogy a betegellátás biztosításával a mindennapi gyakorlatban hogyan egyeztethető össze a szakmai karrier építése és magas színvonalú kutatási tevékenység művelése. Mindkét aspektus magas szintű készségeket igényel. Az oktatók feladat volt, hogy segítséget nyújtsanak a tudományos publikációk jobb megértéséhez és az általuk nyújtott bizonyítékok szintjének felméréséhez, valamint az eredmények gyakorlati értékeléséhez szükséges készségek fejlesztéséhez.
A krónikus vesebetegség (CKD), a szívbetegségek (kardiovaszkuláris betegség, ateroszklerotikus szívbetegség, szívelégtelenség) és az anyagcsere-betegségek (metabolikus szindróma [MetS], 2-es típusú cukorbetegség [T2DM]), hyperuricaemia) gyakran együtt jelentkeznek. Ezen betegségek közös, indító kockázati tényezője a zsigeri elhízás/ diszfunkcionális zsírszövet és az ehhez társuló dyslipidaemia (emelkedett triglicerid, csökkent HDL, kisméretű, erős denzitású LDL-koleszterin), magas vérnyomás, dohányzás és gyulladásos jelenségek, valamint inzulinrezisztencia. Ez a betegségkombináció részleteiben és összességében gyakran kedvezőtlen klinikai kimenetelhez vezethet. Az American Heart Association (AHA) munkacsoportja cardio-renal-metabolic syndrome-nak (CRMS) nevezte el, és progresszió szerint osztályozta. A szindróma patomechanizmusa összetett, központjában a centrális típusú diszfunkcionális zsírszövettel.
A MASLD rendkívül elterjedt, és a legtöbb, kardiometabolikus kockázati tényezővel rendelkező embert érinti. Fontos szereplője a CKM betegség kontinuumának. Heterogén klinikai kimenetel jellemzi, de jelentős májjal kapcsolatos halálozással jár (dekompenzált májcirrózis és/vagy hepatocelluláris karcinóma). A progresszió különösen T2DM-ben szenvedő betegeknél fokozott. A végstádiumú májbetegség kialakulásáig tünetmentes és az orvosok körében kevéssé ismert/ felismert kórkép, mely felhívja a figyelmet a szűrés fontosságára. A szűrés ma már egy kétlépcsős algoritmus keretében elérhető (1. ábra)
Az életmódváltás (testsúlycsökkentés és rendszeres testmozgás) a kezelés sarokköve a betegség minden stádiumában. A társbetegségek gyógyszeres kezelése (T2DM és/vagy elhízás - GLP1RA és koagonisták; dyslipidaemia - sztatinok) vagy bariátriai beavatkozások jelentős előnyökkel járnek. A MASH kezelésére szolgáló különféle gyógyszerek pedig már a kezelés előszobájában vannak.
1.ábra
Irodalom: Európai Májkutató Szövetség (EASL); Európai Szövetség vagy a Diabétesz Tanulmány (EASD); Európai Elhízáskutató Szövetség (EASO). EASL-EASD-EASO klinikai gyakorlati iránymutatások a metabolikus diszfunkcióval összefüggő szteotikus májbetegség (MASLD) kezelésére. Hepatológiai Közlöny, 2024. szeptember. vol. 81 j 492–542, online: J Hepatol. 2024. június 5: S0168-8278(24)00329-5. DOI: 10.1016/j.jhep.2024.04.031. Epub nyomtatás előtt. PMID: 38851997.
Az (A) T2D-vel vagy (B) hasi elhízással és >-1 további kardiometabolikus kockázati tényezővel (tényezőkkel) vagy (C) tartósan emelkedett májenzimekkel rendelkező egyéneknél az ábrán feltüntetett többlépcsős diagnosztikai folyamatot kell elvégezni a MASLD-ben és előrehaladott fibrózisban szenvedő egyének azonosítása érdekében. Az algoritmus a steatosis véletlenszerű megállapítása esetén is alkalmazható. Ez a stratégia a májbetegséggel kapcsolatos szövődmények kialakulásának kockázatának kitett egyének azonosítására szolgál.
ELF, enhanced liver fibrosis; GLP1RA, glükagonszerű peptid-1 receptor agonista; MRE, mágneses rezonancia elasztográfia; SLD, steatosis; SWE, nyíróhullám-elasztográfia; VCTE, vibráció kontrollált tranziens elasztográfia.
* FIB-4 küszöbértékek ≤65 éves korra érvényesek (>65 éves kor esetén: az alsó FIB-4 határérték 2,0).
** pl. életmódbeli beavatkozás, társbetegségek kezelése (pl. GLP1RA), bariátriai eljárások *** pl. MRE, SWE, ELF, adaptált küszöbértékekkel; A és B lehetőségek, a kórtörténettől, a klinikai kontextustól és a helyi erőforrásoktól függően.
A FIB4 online módon elérhető kalkulátor segítségével ingyenesen meghatározható
https://www.mdcalc.com/calc/2200/fibrosis-4-fib-4-index-liver-fibrosis
2024. április 19.
Az idei, 2024.04.19-21. között Balatonalmádiban megrendezésre kerülő XVIII. FIGAMU (Fiatal Gasztroenterológusok Munkacsoportja) kongresszuson több szakorvosjelölt képviselte Klinikánkat, a színes szakmai programok, előadások, kapcsolatépítés mellett lehetőség nyílt gyakorlati tapasztalat szerzésére a megszervezett endoszkópos ultrahang tanfolyam keretében.
Az interaktív esetbemutatások szekcióban két kollégánk szerepelt, Dr. Boldogh Diána és Dr. Lénárt Ágnes tanulságos eseteiket ismertették szóbeli prezentáció formájában. Dr. Lénárt Ágnes „Kihívások a vékonybéldaganatok diagnosztikájában” című esetbemutatása az eredményhirdetés értelmében III. helyezést ért el a színvonalas pályázatok között.
Cím: Kihívások a vékonybéldaganatok diagnosztikájában. Szerzők: Dr. Lénárt Ágnes, Dr. Dávida László, Dr. Zádori Gergely, Prof Dr. Papp Mária
2023. április 15.
A Fiatal Gasztroenterológusok Munkacsoportja (FIGAMU) által meghirdetett esetismertetés pályázatra a Gasztroenterológiai Klinika munkatársai közül többen is magas színvonalú, a klinikai gyakorlatban hasznos útmutatást is magában foglaló pályamunkát nyújtottak be.
Az eredményhirdetés során kollégáink a következő helyezéseket érték el:
1. helyezés: Dr. Lénárt Ágnes, rezidens: Azatioprin kezelés indukálta csontvelőelégtelenség ritka szövődménye, a hemofagocitás limfohisztiocitózis Tutor: Dr. Dávida László
2. helyezés: Dr. Kováts Patrícia Julianna, PhD hallgató: Az autoimmun hepatitis diagnosztikája és a kezelés nehézségei Tutor: Dr. Sipeki Nóra, Prof. Dr. Papp Mária
valamint a Kuratórium elbírálása alapján Különdíjban részesült: Dr. Élthes Zsuzsa Bianka, gasztroenterológus szakorvos: Colitis ulcerosa kezelése májcirrózissal szövődött primér szklerotizáló kolangitiszben c. esetbemutatása. Tutor: Prof. Dr. Papp Mária
A pályamunkák a The Central European Journal of Gastroenterology and Hepatology (CEU-JGH) szaklapban kerülnek publikálásra.