Gasztroenterológiai Klinika - Hírek, események

Kitüntetések

2023. március 14.

A Debreceni Egyetem legkiválóbb munkatársainak több éven át nyújtott kimagasló teljesítményükért az intézmény rektora Kiváló Dolgozó kitüntetést, valamint azoknak az oktatóknak, kutatóknak és dolgozóknak, akik feladataikat kiemelkedő hozzáértéssel, szorgalommal végezték és az egyetem közéletében aktív tevékenységet fejtettek ki, Elismerő Oklevelet adományozott." – Idézet a Megemlékezés nemzeti ünnepünk alkalmából című cikkből. 

Kitüntetettek megtekintése


2023. július 03.

Pintér Sándor belügyminiszter az egészség megőrzése, a betegségek megelőzése és a gyógyítás terén kivételesen magas színvonalon végzett kimagasló szakmai tevékenysége elismeréseként Semmelweis Ignác-díjat adományozott Prof. Dr. Papp Máriá-nak, a Gasztroenterológiai Klinika igazgatójának, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ orvosszakmai alelnökének. A miniszteri elismerést Rétvári Bence és Takács Péter államtitkár adta át hétfőn a Belügyminisztériumban rendezett Semmelweis-napi ünnepségen.

1


2023. szeptember 03.

Kiemelkedő oktatói, kutatói tevékenysége és kimagasló tudományos, szakmai munkássága elismeréseként, Prof. Dr. Papp Mária a DE Gasztroenterológiai Klinika igazgatója, a Klinikai Központ alelnöke, a Debreceni Egyetem tanévnyitó ünnepségén átvehette "A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Professzora" címet!  
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kuratóriuma által alapított, 5 évre szóló díjat, idén első alkalommal tizennégy egyetemi szakember nyerte el pályázat útján. 
Az eseményről itt és itt adott hírt az Debreceni Egyetem.

 


Hírek

2024. április 22.

ÉVENTE 16 MILLIÁRD EURÓBA KERÜL A MÁJCIRRÓZIS
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint világszerte évente 1,2 millió ember hal meg májcirrózisban. Európán belül Magyarországon különösen magasak a májcirrózishoz kapcsolódó halálozási mutatók: férfiak esetében évente 103, míg nők esetében 32 eset 100 ezer felnőtt lakosra vetítve. Vagyis több, mint négyszer annyi ember hal meg itthon májcirrózisban, mint a környező országokban.
A Debreceni Egyetemen működő két európai akkreditációval rendelkező Máj Centrumot vezető Dr. Papp Mária és kutató orvoscsoportja éppen ezért lakossági szűrőprogram indítását javasolja. A kétlépcsős szűrés a professzor szerint költséghatékony, és annak első lépcsője gyakrolatilag többletköltséggel nem jár. Az egyéb céllal elvégzett rutin vérkép és biokémiai paraméterek alapján, validált pontrendszer számítással egyszerűen elvégezhető, melyhez a mesterséges intelligencia is segítségül hívható. Az így kiszűrt egyének második lépcsőben történő további vizsgálata májelasztográfiával lehetséges. A májfibrózis felmérésére ez a módszer a legszélesebb körben használt és egy validált, nem invazív diagnosztikai eszközzel végezhető, az ún. vibrációkontrollált tranziens elasztográfiás (VCTE) (FibroScan, Echosens, Párizs) készülékkel. Magyarországon FibroScan készülékek jelenleg elsősorban hepatológiai centrumokban állnak rendelkezésre, de a májelasztográfiás vizsgálat az alapellátásban is biztonsággal elvégezhető. 

 

1

Papp Mária a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában orvosszakmai alelnök és a Gasztroenterológiai Klinika igazgatója. Orvosszakmai programjában kiemelten fontosnak tartja a betegközpontú ellátás jobb megvalósulását. Ennek egy példája, hogy jelenleg európai összefogás keretében (Q.RARE.LI program) a krónikus autoimmun májbetegek egészséggel kapcsolatos életminőségének javításán dolgoznak

Teljes cikk elérhető itt: https://figyelo.hu/hirek/evente-16-milliard-euroba-kerul-a-majcirrozis-193342/
 


2024. március 06.

A 2024. február 7-9. között a Debreceni Egyetemen megrendezett helyi TDK konferencián a Belgyógyászati Intézet Gastroenterológiai Tanszékről 3 hallgató (Pető Szilvia, Takács Renáta és Bozsó Boglárka) mutatta be kutatási eredményeit az Endokrinológia, nefrológia, gasztroenterológia szekcióban, ahol Bozsó Boglárka első helyezést ért el.

1

11

A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság 2024. május 23-25. között tartja éves Osteológiai Kongresszusát, melyen a négy hazai orvosegyetemen PhD vagy TDK keretében kutatást folytató fiatal kollégák adják elő eredményeiket, a Gastroenterológiai Tanszék képviseletében Bozsó Boglárka.

Kongresszusról bővebben:http://www.osteoporosis.hu/hirek.aspx?nid=121021&cid=32#121021&web_id=


Farsang 2024

2024. február 15-én újabb intézeti estet tartottunk, ezúttal a farsang jegyében. Az Agrár Étteremben megrendezett eseményen Papp Mária professzor asszony (Wednesday Addams) és Keszler Éva klinikai vezető ápoló (McGalagony Professzor) köszöntötte a megjelenteket, akik közül számosan jelmezt is öltöttek. Hangulatos vacsora közben baráti társalgás zajlott, majd a szokásos táncparti következett. Nem felejtettük el elszámolni a jogosan megérdemelt pontjainkat sem (tánc 1 pont/20 perc Dolgozói Mozgásformák). Ez alkalommal kevesebben tudtak kiszakadni a mindennapok szorításából, de akik részt vettek a rendezvényen, igazán jól érezték magukat, lelkesen táncoltak két jóízű beszélgetés között. Jövőre pedig még bátrabb lesz a jelmezválasztás. A farsangi buli élményeivel szívünkben minden munkatársunkat szeretettel várunk a következő közösségformáló alkalmunkon!

1

 


2024. január 11.

Folytatódott a kuratóriumi látogatás a DE Klinikai Központban. Az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriuma a Gasztroenterológiai Klinikán tájékozódott az egység működéséről és az elmúlt években elért eredményekről.

A Gasztroenterológiai Klinika tevékenységéről is a helyszínen tájékozódott a kuratórium vezetősége. A látogatáson Papp Mária klinikaigazgató számolt be az intézményben zajló gyógyító-, oktató- és tudományos munkáról.   
 

1

Papp Mária elmondta, hogy a Gasztroenterológiai Klinika húsz év alatt, 2021-ben érte el azt, hogy önállóvá váljon, és hogy még magasabb színvonalú betegellátást lehessen megvalósítani. Többek között huszonkét orvos és hetvenöt szakdolgozó tevékenykedik az intézményben, ahol évente háromezer fekvőbeteget látnak el kilencven százalék fölötti ágykihasználtság mellett, ami az igazgató szerint alátámasztja a klinika létjogosultságát. Hozzátette: mintegy negyvenötezer beteg ellátásáról gondoskodnak, emellett 16 ezer endoszkópos eljárást végeznek évente. 

- A klinikán példa nélküli infrastrukturális és humánerőforrás-fejlesztés indult el az elmúlt években, ennek köszönhetően a legnagyobb endoszkópos laborkomplexummal rendelkezünk. A felszereltség megfelel a legmagasabb európai színvonalnak, először nálunk kezdte meg működését a sürgősségi gasztroenterológiai osztály is. Évente hatszáz medikust oktatunk, így a szakorvosi utánpótlásunk is biztosított. A fiatalok számára korszerűen felszerelt, interaktív képzési helyiségek állnak rendelkezésre, a gyakorlati ismereteket endoszkópos skill laborban sajátíthatják el. Egy intenzív májpótló centrum létrehozására volna még leginkább szükség, valamint újabb szakrendelést is szeretnénk nyitni – emelte ki Papp Mária igazgató.

Teljes cikk itt érhető el:
https://hirek.unideb.hu/ujabb-klinikakon-jart-kuratorium

 


2024. január 11.

Új terápia a Crohn-betegek kezelésében Debrecenben

Már a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában is elérhető az őssejtterápia a Crohn-betegeknél kialakult végbélsipoly kezelésében. Az eljárás óriási előrelépést jelent, hiszen alkalmazásával a betegség akár gyógyítható is, erre pedig más kezeléssel eddig nem volt lehetőség.
Az elmúlt évtizedekben fokozatosan nőtt a gyulladásos bélbetegségekben, ezen belül a Crohn-betegségben szenvedők száma. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika kiemelt centrumként az ország egyik legnagyobb ilyen jellegű betegforgalmával rendelkezik. Az intézményben mintegy ezerötszáz gyulladásos bélbeteget kezelnek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gyulladásos bélbetegségben – elsősorban Crohn-betegségben – szenvedők harminc-negyven százalékánál alakul ki végbéltáji gyulladás, ezen belül is meghatározó eltérés a végbéltáji sipoly jelenléte, amely jelentősen befolyásolja az életminőséget.

-Önmagában egy végbéltáji sipoly váladékozással, a potenciálisan súlyos anatómiai szövődményeken túl lelkileg is jelentős terhet jelent, mely kedvezőtlen hatással van a beteg mindennapjaira. Az elváltozás jellege, elhelyezkedése miatt a páciensek gyakran későn fordulnak orvoshoz és emiatt nagyobb eséllyel alakulnak ki szövődmények. A kezelés hatékonyságának növelése érdekében a konzervatív kezelés mellett, azzal összehangolva fontosak a különböző sebészi megoldások. Ilyen szempontból kiemelt helyet foglal el a mesenchimalis őssejt beültetése – ismertette Papp Mária egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika igazgatója.

1

A teljes cikk elérhető: https://hirek.unideb.hu/node/19199


2023. december

Papp Mária belgyógyász, gasztroenterológus, tanszékvezető egyetemi tanár, a Gasztroenterológiai Klinika igazgatója, a Klinikai Központ orvosszakmai alelnöke, emellett a hepatológiai kutatócsoport vezetője. Oktat, nemzetközileg elismert tudományos tevékenységet végez, de a legfontosabb, legszebb feladatának a betegek gyógyítását tartja. Azt vallja, hogy szakmai és tudományos fejlődését nagymértékben segítette, hogy a Debreceni Egyetemen tanult és több mint húsz éve itt dolgozik. Úgy véli, az egyetemen minden lehetőség adott ahhoz, hogy megvalósítsa álmait, céljait. 

„...Úgy érzem, hogy a Debreceni Egyetemen megvalósíthatók
azok a célok és álmok, amelyeket kitűztem magam elé..."

 

1

Teljes újságcikk itt olvasható (6-7. oldal): link


2023. december 06.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinikán is járt a "Télapó" . Minden Munkatársunknak, Barátunknak személyre szóló kis csomaggal kedveskedett a jóságos Mikulás, hiszen egész évben oly sok jót tesznek a betegekért és egymásért. 

1


2023. december 01.

Kolonoszkópos trénerek és ultrahang szimulátor használatának elsajátítása a Sebészeti Műtéttani Tanszéken
2023. december 1-jén Prof. Dr. Papp Mária igazgató asszony vezetésével a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika vezető oktatói és endoszkópos szakemberei szakmai továbbképzésen vettek részt a Sebészeti Műtéttani Tanszéken Dr. Németh Norbert professzor úr, valamint a Speeding Kft. képviseletében Sraud Péter igazgató úr és technikusainak irányításával. Az oktatás célja az volt, hogy vezető oktatóink, endoszkópos szakorvosaink elsajátítsák a különböző modellek, trénerek, szimulátorok használatát, amelyeken a gasztroenterológus rezidensek és a gasztroenterológiai szakvizsgára készülők megtehetik a kezdeti lépéseket, illetve továbbfejleszthetik endoszkópos és ultrahangos készségeiket.

 

1


2023. november 10.

A Debreceni Egyetem Oktatási Főigazgatóságának és Bölcsészettudományi Karának közös szervezésében indított Szenior Egyetem programsorozat célja változatlan maradt az évek során: támogatni az élethosszig tartó tanulást, amellett, hogy a rendezvények az ismeretszerzésen túl az idősebb generáció számára egyben a társasági élet lehetőségét is biztosítják.

-Felsőoktatási intézményként a Debreceni Egyetem (DE) elsődleges feladata az oktatás, amely azonban nem jelentheti csupán a felnövekvő generációk képzését, hiszen mindaz a tudásanyag, ami az itt zajló kutatásoknak köszönhetően felhalmozódik, méltó arra, hogy szélesebb körben, a legfrissebb eredmények, innovációk és a kultúra iránt érdeklődők számára is ismertté váljék. Ezzel a céllal indítottuk útjára évekkel ezelőtt a Szenior Egyetemet, az intézmény speciális képzési programjaként – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Pósán László, a DE BTK Történelmi Intézetének professzora.

1

A 2023/2024. tanév őszi félévének programjának harmadik állomásán 2023.november 10-én a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinika igazgatója Papp Mária professzor tartott előadást "A szívünk a májért dobog" címmel az Élettudományi Központban.  

Eredeti cikk:

https://www.dehir.hu/kuszetura/iden-mar-hetedik-tanevet-kezdi-meg-a-sze…

https://www.facebook.com/PosanLaszlo/posts/pfbid0HVc6vazBL5UxDG2XzbvXUF…
 


2023. október 17.

A Gasztroenterológiai Klinika nagy örömmel készült és fogadta a 2023.09.18-án érkező kínai vendégorvosokat, akik az újra induló vendégorvosi program keretében érkeztek hozzánk. Szakorvos kollégáink és a klinikai vezető ápoló irányításával ismerkedhetnek 12 héten át a klinikai gyakorlatainkkal, melynet nagy örömmel végeznek mind a járóbeteg ellátás, mind az osztályos feladatok tekintetében.

1


2023. október 01.

Új vezetőt neveztek ki a DE KK Gasztroenterológiai Klinikán

Bubán Tamás adjunktust október elsejével a Gasztroenterológiai Klinika szakmai koordinátorává nevezte ki a Klinikai Központ elnöke. Szabó Zoltán professzor hangsúlyozta: Bubán Tamás eddig is kiemelkedő munkát végzett a gyógyításban, az oktatásban és a kutatásban, új feladatkörében továbbra is a gasztoenterológia fejlesztéséért dolgozik.  

-    Ez a kinevezés a megerősítése és elismerése az eddigi munkámnak. Egyik fontos feladatom az endoszkópos labor működésének koordinálása. A labor felszereltsége európai színvonalú, de a fejlesztés folyamatos. A nemrég beszerzett legújabb típusú elasztográf alkalmazásával például elsősorban a májcirrózis vizsgálatában léptünk jelentősen előre- jelentette ki Bubán Tamás, a Gasztroenterológiai Klinika szakmai koordinátora.  

1

Bubán Tamás adjunktus, DE KK Gasztroenterológiai Klinika szakmai koordinátora, Sohajda Zoltán egyetemi docens, az Egynapos Szemészeti Központ vezetője, valamint Maginé Kórizs Judit, a központ vezető főnővére Szabó Zoltántól, a Klinikai Központ elnökétől vette át kinevezését az Elnöki Hivatalban. 

A teljes cikk itt olvasható: https://hirek.unideb.hu/uj-vezetoket-neveztek-ki-klinikai-kozpontban 
 


2023. szeptember 18.

Gasztroenterológiai továbbképzés a Debreceni Egyetemen 

2023. szeptember 15-16. között Debrecenben került megrendezésre az "Endoszkópos tanfolyam gasztroenterológiai szakvizsgára készülőknek" című továbbképzés dr. Papp Mária professzor és dr. Palatka Károly egyetemi docens szervezésében. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sürgősségi és Gasztroenterológiai Tömbjében korszerű technikai feltételek mellett harminc magas színvonalú előadás hangzott el a Gasztroenterológiai Klinika oktatói mellett számos neves, hazai vendégelőadótól. Az előadások tematikusan összefoglalták a nyelőcső, a gyomor, a vékonybelek, a vastagbél, az epeutak és a hasnyálmirigy betegségeinek diagnosztikájának és kezelésének legújabb ismereteit. Az előadók ismertették a nagy hazai centrumok tapasztalatait és gyakorlatát, valamint a legújabb hazai és nemzetközi ajánlásokat is. A résztvevők betekintést kaphattak a légutak endoszkópiájába és a laparoszkópos sebészeti eljárásokba is. A szakvizsgára készülő kollégák szakmai ismeretekben gazdag útravalóval térhettek haza.

Az esemény programjának megtekintése 


2023. június 09.

2023. június 09-én harmadik alkalommal tartottunk szakmai rendezvénnyel egybekötött intézeti estet a Paripa Csárdában. Először az antithrombotikus kezelés alatti gasztroprotekció lehetőségeiről hallottunk egy előadást, majd Papp Mária professzor asszony ismertette a Gasztroenterológiai Klinika jelenét számokban, visszatekintéssel a múltba és kitekintéssel a jövőre. Ezt követően Bubán Tamás mutatta be a klinikáról készült, iróniával fűszerezett videófilmjét. Ezúttal sem maradhatott el a kiadós és ízletes vacsorát követő táncparti. Egyre többen vannak, akik már részt vettek legalább az egyik intézeti esten, így megtapasztalhatták a csapatépítő alkalmak erejét. A további összekovácsolódásban bízva várjuk a következő alkalmat!

1


2023. május 04.

III. Egri „GEA-DÉLUTÁN” 2023.05.04-én a Gasztroenterológiai Klinika vezető oktatói intézmény látogatáson jártak a Heves Vármegyei Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézben, Egerben. A III. Egri „GEA-DÉLUTÁN”-on Dr. Maszárovics Zoltán orvosigazgató, Dr. Ilonczai Péter a Belgyógyászati-Infektológiai Centrum centrumvezető főorvosa és Dr. Sümegi János a gasztroenterológia részlegvezető főorvos fogadta őket. Nagy élmény volt a kollégákkal eltöltött szakmai délután a Refektóriumban! A hazai centrumok közötti tudástranszfer hatékony megvalósítása nagyon fontos, azaz, hogy tudjunk egymástól tanulni. A gyulladásos bélbetegségek kezelésének modern szemlélete és gyakorlata mellett bemmutatták az autoimmun hepatitis diagnosztikájának és kezelésének újdonságait, és azt az európai autoimmunmájbeteg-ellátási modellt, melyet az elmúlt 5 évben sikerült meghonosítaniuk az ERN-RARE-LIVER európai centrum akkreditáció keretében.

1


2023. április 19.

Április 19-én Budapesten, az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Orvos és Egészségtudományi Szekciójának megnyitóján, Tanszékünk munkatársa, Dr. Tornai Dávid tartotta a Roska Tamás emlékelőadást, melynek jogát előzetes pályázaton nyerte el. A prezentáció után ünnepélyesen átadták számára a Roska Tamás nevével fémjelzett díjat is.

12


2023. április 15.

Klinikán szakorvosa Dr. Éltehs Zsuzsanna Bianka, április 15-én, Balatonalmádiban, a Fiatal Gasztroenterológusok Munkacsoportjának (FIGAMU) XVII. Kongresszusán az Interaktív esetismertetések I. szekcióban bemutatott "A kezelés kihívásai malignitással szövődött gyulladásos bélbetegség esetén" című előadásáért II. helyezést kapott. 

121

Palánták szárba szöknek – Fiatal gasztroenterológusaink sikerei
Fiatal Gasztroenterológusok Munkacsoportja (FIGAMU) által meghirdetett esetismertetés pályázatra a Gasztroenterológiai Klinika munkatársai közül többen is magas színvonalú, a klinikai gyakorlatban hasznos útmutatást is magában foglaló pályamunkát nyújtottak be.

Hír megtekintése

1

A Debreceni Egyetem Gasztroenterológiai Klinikájáról Prof. Dr. Papp Mária 2023 január végén az Echosens központjába látogatott (6 Rue Ferrus, 75014, Párizs, Franciaország), ahol a máj és a lép elaszticitásának vizsgálatára egyaránt alkalmas Fibroscan 630 készülék klinikai alkalmazásról szóló továbbképző tanfolyamon vett részt, majd sikeres elméleti és gyakorlati vizsgát tett.

Hír megtekintése

1 1 1


2023. január 27.

Intézeti est - 2023. január 27-én, immár második alkalommal intézeti estet tartottunk a Paripa Csárdában, ahová a klinika minden dolgozója hivatalos volt. Mindenki eljött, akinek műszakbeosztása, egyéb elfoglaltsága lehetővé tette. Papp Mária Professzor Asszony köszöntötte a megjelenteket, kiemelve és külön megköszönve mindenki megfeszített munkáját, amivel hozzájárult a klinika megalakulása utáni berendezkedéshez, a szakmai munka elindulásához. A máris jelentős fejlődést felmutató fiatal klinika minden munkatársának további sikereket kívánt.  Ezt követően egy rövid szakmai előadás, majd kiadós vacsora következett, ami után fergeteges táncparti vette kezdetét. Jól esett lazítani, beszélgetni egy kicsit és kiengedni a gőzt. Folytatás következik!

1


2023 tavasz

2023 tavaszán veszi kezdetét a Gasztroenterológiai Klinikán induló Q.RARE.LI elnevezésű pszichoszociális támogatást nyújtó program, mely a Ritka Betegségek Európai Közös Programjai keretében valósul meg az ERN RARE-LIVER szakértői centrumként működő intézményben.

Hír megtekintése

1


2023. január 20.

A Debreceni Egyetem Gasztroenterológiai Klinikájáról Dr. Csillag Anikó, Dr. Balogh Boglárka, Dr. Tornai Dávid és Prof. Dr. Papp Mária (a bal felső képen balról jobbra) vettek részt az európai kooperáció keretén belül megvalósuló MICROB-PREDICT kutatási projekt 5. közgyűlésén Budapesten, 2023 január 17 és 19 között. A gyűlés során a résztvevők megvitatták a kutatás különböző folyamatainak aktuális kérdéseit. Ezenkívül poszter formájában bemutatásra kerültek a kutató csoportok egyedi projektjeinek eredményei, melyek közül munkacsoportunk, Dr. Tornai Dávid által prezentált saját poszterét első díjjal jutalmazták.

1 


2023. január 11.

Az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával (EFOP-4.2.2-16-2017-0000) a Széchenyi 2020 program keretén belül 2017-2022 között az Országos Kórházi Főigazgatóság, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem – konzorciumi partnerségben – országos skill laborhálózatot hozott létre 8 milliárd forintos fejlesztéssel. A Debreceni Egyetemen a program a Sebészeti Műtéttani Tanszéken, illetve az Interaktív Orvosi Gyakorlati Központban kialakított laborokban valósult meg Prof. Dr. Németh Norbert szakmai vezetésével.

Hír megtekintése


2022. december 20.

A ritka betegségek Európai Referencia Hálózatában teljes jogú tagsággal van jelen a Klinikai Központ számos szervezeti egysége. A speciális betegségcsoportoknak külön központjai működnek az intézményben.

Hír megtekintése


2022. december 20.

Önálló szervezeti egységként Magyarországon elsőként a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában jött létre Gasztroenterológiai Klinika, melyet Papp Mária gasztroenterológus, belgyógyász professzor vezet. Már a tavaly novemberi megalakulás óta jelentős fejlődés történt az új intézményben: felújították az endoszkópos parkot, két új endoszkópos labort alakítottak ki, bevezették az endoszkópos triázs rendszert, sürgősségi gasztroenterológiai ambulanciát hoztak létre és új előjegyzési formákat vezettek be. A Klinikai Központ honlapján folyamatosan bővítik a szakmai és betegtájékoztatókat.

Hír megtekintése


2022. december 04.

Debrecenben, 2022.december. 1-3 között megrendezésre került az V. Gasztroenterológiai Kötelező Szintentartó és Szakvizsga Előkészítő tanfolyam, melynek a 2022 februárjában megnyílt egyetemi Learning Center 256 fő befogadására alkalmas központi előadóterme adott otthont. A legkorszerűbb, XXI. századi körülmények között 126 részvevő az adott témakörben legjártasabb hazai előadóktól hallhatta a gasztroenterológia aktuális kérdéseit. A továbbképzés során érintettük a gyomor-bélrendszeri betegségek csaknem valamennyi területét, úgymint hepatológia, gyulladásos bélbetegségek, hasnyálmirigy- és epeúti betegségek, gasztrointesztinális vérzések és táplálék allergiák. Szó esett a laboratóriumi, képalkotó és eszközös diagnosztikáról és a kezelések legújabb ajánlásairól is. Olyan témákat igyekeztünk megbeszélni, ami a mindennapi betegellátó tevékenységet érinti, és amelyben fejlődés volt az elmúlt években. Nagy hangsúlyt fektettünk a nemzetközi ajánlások ismertetésére, illetve azoknak a hazai gyakorlatba történő átültetésére.  A tanultakról a résztvevők online teszt segítségével adtak sikeresen számot. A tanfolyamot hasznosnak és érdekesnek minősítették.

Az esemény menetrendjének megtekintése


2022. november 23.

Az autoimmun májbetegségben szenvedők életminőségének javítása a célja annak a hároméves tudományos vizsgálatnak, amely a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gasztroenterológiai Klinikáján indul. Az előkészületek már zajlanak, a gyakorlati megvalósítás tavasszal kezdődhet el.

Hír megtekintése


2022. szeptember 30.

A Ritka Májbetegségek Európai Referenciahálózatának (ERN RARE-LIVER) teljes jogú tagjává vált a Debreceni Egyetem. Az erről szóló tanúsítványt Papp Mária, a májbetegeket gondozó és kezelő Gasztroenterológiai Klinika igazgatója szeptember elején vette át a Hamburgi Egyetemen Ansgar W. Lohse-tól, az ERN RARE-LIVER program koordinátorától. A konzorciumi tagság lehetővé teszi, hogy az intézményben a ritka májbetegségben szenvedők diagnosztikájában és kezelésében a legújabb nemzetközi szakmai ajánlásokat alkalmazzák.

Hír megtekintése


2022. szeptember 05.

Takács Péter, egészségügyért felelős államtitkár 2022.09.02-án látogatást tett a Gasztroenterológiai és Sürgősségi Klinikán, mely kapcsán elismeréssel nyilatkozott a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában folyó munka minőségéről.

Hír megtekintése


2022. március 23.

Prof. Dr. Baffy György, a VA Boston Healthcare System, Harvard Medical School-ról 2022.03.23-án a Gasztroenterológia Klinikára látogatott és egy referáló keretében a "Nonalcoholic Fatty Liver Disease: Impact, Awareness, and Clinical Care Pathways" címmel tartott előadást. 

A Professzor úr diplomáját és gasztroenterológiai szakvizsgáját a Debreceni Egyetemen szerezte (1980-ban, valamint 1987-ben) és innen költözött, az Egyesült Államokba, ahol a gasztroenterológa és hepatológia területén elismert szaktekintély.

Az előadás kiterjedt a nem-alkoholos zsírmáj epidemiológiájára, annak klinikai hatására, a betegséggel kapcsolatos tudatosságra, mind az orvosok, mind a betegek részéről, ezek javításának lehetőségeire, valamint az életmód váltás, a gyógyszeres és a bariátriai kezelés hatásosságára, és korlátaira.

11

Legutóbb frissítve: 2024. 04. 22. 08:53