Az állandósági vizsgálatok kidolgozása és elvégzése az engedélyes feladatai közé tartozik, ezen vizsgálatok lényege a berendezések működésének állandóságáról meggyőződni még a betegvizsgálat előtt. Ezekkel a tesztekkel napi szintű adatbázis áll rendelkezésre a készülékek különböző vizsgálat paramétereiről.
A CT- és Mammográfia berendezések saját gyártói fantommal rendelkeznek, amelyek vendoronként általában eltérőek lehetnek. Ezek a fantomok az elvégzendő vizsgálatot is limitálhatják, ezért ebben az esetben mindig a saját fantommal és vizsgálati metódussal kell dolgozni. Természetesen lehetőség van ezeken a berendezéseken is speciális mérésekre, azonban ezek nem tartoznak az állandósági vizsgálatok közé (ilyen például a Catphan 504-es fantom CT vizsgálata).
Osztályunkon 2018. februárjától havi rendszerességgel végzünk állandósági vizsgálatot felvételi és átvilágító röntgenberendezéseken. Ezek a havi tesztek egy iba Dosimetry ETR-1 vizsgálóábra használatával készültek.
2019. január elsejétől az eddigi havi tesztek bővültek napi és heti rendszerességű vizsgálatokkal, ezzel teljesen megfeleltünk az EURATOM direktívának. A napi tesztek elvégzéséhez semmilyen speciális vizsgálóábra vagy fantom nem szükséges, a heti tesztekhez szükség van egy minimum 5 literes vizeskannára.
Az állandósági vizsgálatok jelenlegi fejlesztése a felvételi röntgenkészülékek DAP mérőinek az ellenőrzésére irányul.
A rendszeres ellenőrzéseket nemcsak a röntgenkészülékek esetén végezzük el, hanem a diagnosztikus megjelenítőkön (monitorokon) is. 2018. második felében kezdtünk el dolgozni a leletező monitorok minőségellenőrzésén, amelynek eredménye lett 2019-ben az évente elvégezendő vizsgálatok kidolgozása, figyelembe véve a nemzetközi ajánlásokat (pl. AAPM TG18).
Ezek a tesztek 2020-ban jelentős változtatáson estek át, amikor is beépítésre kerültek a frissített AAPM TG270 ajánlás vizsgálati módszerei, illetve a színmérés is.
A diagnosztikus kijelzők minőségbiztosításának fejlesztései két csoportot képeznek, az első esetben a szoftveres kalibráció időbeli változását vizsgáljuk, és hatását a monitor megjelenített képére. A másik esetben az eddig szabad szemmel kiértékelt vizsgálóábrákat digitális DSLR fényképezőgép használatával szeretnénk kiváltani, aminek célja a vizuális ellenőrzés kvantitatív kiértékelése.