Orvosi Képalkotó Klinika - Radiológia - Ionizáló sugárzás

Az ionizáló sugárzással járó képalkotásokkal (rtg., CT, mammográfia, DSA) kapcsolatban az alábbi jogszabályi hátterek fontosak a betegbiztonság szempontjából:

A beutalónak (mint finanszírozó felé elszámolandó hiteles dokumentumnak) sok minden kritériuma van, egyik fontos eleme, hogy csak szakorvos kérhet MRI-, CT- és DSA vizsgálatokat:

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet:

"3. § (1) A biztosítottat MRI (mágneses magrezonancia), CT (komputertomográfia), DSA (digitális szubtrakciós angiográfia) vizsgálatra kizárólag a járóbeteg-szakellátás és a fekvőbeteg-gyógyintézet szakorvosa utalhatja be."

Másik fontos elem, hogy a beutaló orvostól nem egy adminisztrátor munkáját várjuk el, de azt a lényeges (két-három mondatos) klinikai információt igen, ami alátámasztja a kérdésük jogosságát és teljes mértékben segíti a radiológust, annak megválaszolásában.

Egyébként ezt rendelet is szabályozza:

217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet, 3.A. § 10.:

(10) A beutalónak tartalmaznia kell:

e) a beutaló diagnózis szöveges leírását, kódját, konzíliumi beutaló esetén a konkrét kérdést,

Fontos tehát, hogy szöveges információt is kapjunk (rövid kórelőzményt, klinikumot) és egy konkrét kérdést. Amennyiben kontroll vizsgálatról van szó, akkor az előző képanyagot és leletet is, a fenti információkon túl. Azzal is lényeges a beutaló orvosnak tisztában lennie, hogy 2018. VII. 9-én megjelent a 21/2018. EMMI rendelet - amely az ionizáló sugárzás miatti sugárterhelésből származó veszélyekkel szembeni védelmet szolgáló alapvető biztonsági előírások megállapításáról szól, valamint a 2013. december 5-i 2013/59/EURATOM tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

A 21/2018-as EMMI rendeletben a beutaló orvos (és felelőssége) említésre kerül, az alábbi területeken:

  1. beutaló orvos: ionizáló sugárzás alkalmazásával járó vizsgálatra vagy kezelésre való beutalásra jogosult orvos; (2.§ (2),1.)
  2. Az ionizáló sugárzással járó orvosi eljárás csak abban az esetben végezhető el, ha azt beutaló orvos javasolja, és nem áll rendelkezésre olyan más módszer, amely az eljárás eredményei tekintetében legalább azonos eredménnyel, de csekélyebb vagy elhanyagolható kockázattal jár. (10.§ (3))
  3. Ha a kezelőorvos nem ért egyet az ionizáló sugárzással járó orvosi eljárás indokoltságával, az eljárás elvégzésének megtagadása előtt köteles a beutaló orvossal konzultációt kezdeményezni. (10.§ (4))
  4. Tünetmentes személyeken betegség korai diagnosztikája céljából kizárólag abban az esetben hajtható végre orvosi sugárdiagnosztikai eljárás, ha
    1. egészségügyi szűrővizsgálati program részeként történik, vagy
    2. a kezelőorvos a beutaló orvossal konzultálva, figyelemmel a szakmai útmutatóban foglaltakra, azt az adott személy vonatkozásában dokumentált módon indokolja. (10.§ (5))
  5. A diagnosztikai és terápiás eljárások megfelelő alkalmazása érdekében, sugárvédelmi szempontból a sugárterhelés indokoltságának és az optimálás megalapozásának érdekében a beutaló orvosnak és a kezelőorvosnak törekednie kell a tervezett sugárterhelés szempontjából releváns korábbi diagnosztikai információk és egészségügyi dokumentáció beszerzésére. (10.§ (7))
  6. Fogamzóképes korban lévő nők esetében a beutaló orvos és a kezelőorvos egyaránt tájékozódni köteles a szoptatás tényéről vagy a várandósság esetleges fennállásáról, szükség esetén terhességi vizsgálat végeztetésével. (21.§ (1))

A 21/2018. EMMI rendelet figyelembevételével egy radiológiai munkafolyamat fontosabb elemei és felelősei rekonstruálhatók, illetve követhetők: a központi leletezés koncepciója a leletezést elkülöníti, a beutaló orvos – kezelőorvos (radiológus) kapcsolata az írásos, egymás számára átadott dokumentációval/információval tartható fent, igazolható.

Átadott információk hiányában ionizáló sugárzással járó képalkotó módszer elvégzése megtagadható, ha mégis megtörténik a beavatkozás, a visszavárt lelettől információk hiányában nem várható el a megfelelő, beteg érdekét szolgáló szakmai vélemény.

Bízunk abban, hogy a fenti információk a felmerülő szakmai kérdéseken túl, a mindig visszatérő problémák kezelését is megoldják.

Mivel a jogszabály a radiológus felelősségét is egyértelműen meghatározza, a fentiek hiányában (klinikum, konkrét kérdés) ionizáló sugárzással járó képalkotás elvégzésére irányuló kérés teljesítését megtagadhatjuk.

A fentieken túl az európai sugárvédelmi hatóságok vezetőit tömörítő szervezet új kiadványt tett közzé, amelynek célja az orvosok támogatása annak érdekében, hogy csökkenjen az indokolatlan képalkotó eljárások száma (ezzel együtt csökkenjen a lakossági sugárterhelés).

Elkészült az angol nyelvű kiadvány magyar változata, amely mostantól elérhető az Országos Atomenergia Hivatal honlapján is.

Az Európai Sugárvédelmi Hatóságok Vezetői Szervezete (Heads of European Radiation Protection Competent Authorities, a továbbiakban: HERCA) 2007-ben alakult a francia ASN (Nuclear Safety Authority – Nukleáris Biztonsági Hivatal) kezdeményezésre, és az Európai Unió egyes tagországaiban működő sugárvédelmi hatóságokat tömöríti magába. Az önkéntességen alapuló szerveződés jelenleg 56 sugárvédelmi hatóságot foglal magába Európa 32 országából.

A HERCA 2019. november 8-án, a Radiológia Nemzetközi Napján kommunikációs kampányt indított 19 ország – köztük Magyarország – részvételével „A megfelelő kép a páciensről” elnevezéssel.

A kampány fő célcsoportjai a háziorvosok és a beutaló orvosok.

Célja:

  1. az indokolatlan képalkotó eljárásokra vonatkozó kérelmek csökkentése,
  2. a tudatosság növelése és
  3. a rossz gyakorlat megváltoztatásának előmozdítása.

A kiadvány a páciens és egy beutaló orvos közötti párbeszédre épül.

Hét olyan kérdést vet fel, amelyet a beutaló orvos is fel kell, hogy tegyen egy képalkotó diagnosztikai vizsgálat előtt.

Kiemeli, hogy a páciens érdeke mit diktál, illetve válaszokat ad a vele folytatott konzultáció során felmerülő kérdésekre.

A hazai sugárvédelmi feladatok átalakulásával 2016. január 1. óta az Országos Atomenergia Hivatal felel a lakosság és a dolgozók sugárterheléseinek hatósági felügyeletéért és ehhez kapcsolódóan egyre növekvő szerepet tölt be a HERCA munkájában. A kommunikációs kampány magyarországi lebonyolításának megszervezésében az OAH szakértője a páciensek sugárterheléseinek felügyeletét ellátó Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársával működött együtt.

 

dr. Bágyi Péter sk.
osztályvezető főorvos
országos szakfelügyelő főorvos
DE KK Kenézy Gyula Campus
Központi Radiológiai Diagnosztika

Legutóbb frissítve: 2023. 10. 12. 14:29