Mágneses rezonancia (MR) vizsgálat
Mi az MR és hogyan működik?
Az MRI (Magnetic Resonance Imaging) vizsgálat (MR-vizsgálat) mágneses rezonanciás képalkotást jelent. Az elvek és a végleges készülék kifejlesztői között több, Nobel-díjjal jutalmazott tudós szerepel. A készülék kifejlesztésében szerepet játszó két tudós Paul Lauterbur és Peter Mansfield 2003-ban megosztott orvosi Nobel-díjat kaptak. Az MRI-vizsgálatnak több előnye is van a CT-vel szemben. Egyrészt jobb kontrasztfelbontást nyújt a különböző lágyrészekről, másrészt mivel nem használ röntgensugarakat-, így egyáltalán nem jár sugárterheléssel. Emellett több síkból is elemezhetőek a képek és lehetőség van a számítógép által több dimenziós képalkotásra. Olyan struktúrák is kimutathatók, melyek CT- vagy röntgenvizsgálattal kevésbé jól vizsgálhatók.Az MR vizsgálat olyan képalkotó diagnosztikai eljárás, mely a mágneses teret felhasználva készít részletes felvételeket az emberi testről. A készülék által generált mágneses tér hatására a szervezetben bekövetkező energiaváltozásokat egy nagy teljesítményű számítógép részletes felbontású, háromdimenziós képpé alakítja.
Mikor szükséges MR vizsgálat?
Az MR fájdalom- és mellékhatás mentes vizsgálat, melynek nincsen az emberi szervezetre ismert káros hatása, mégis precíz képet ad a vizsgált területről, szervről így elősegítve a pontos kórmeghatározást.
Nagy felbontása miatt kiválóan alkalmas a központi idegrendszer (agy, gerincvelő, sella vagy agyalapi mirigy MR) problémáinak feltárására, stroke, szív és érproblémák, trombózis diagnosztizálására, a gerinc (nyaki, háti, lumbális vagy ágyéki) és az ízületek (váll, könyök, csípő, térd, boka), mellkas és hasi lágyrész (izmok, erek, zsírszövet, kötőszövet) valamint a has és kismedence, sacrum (csípő-keresztcsont), illetve az emlő és a nyaki lágyrészek (garat-gége, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, nyirokcsomók, nyálmirigyek, erek, izmok) vizsgálatára, valamint a szem elváltozásainak (orbita MR) diagnosztizálására. Lehetőség van teljest test MR vizsgálatra is.
Mikor szükséges kontrasztanyag adása?
A kontrasztanyag egy paramagnetikus (az gép számára látható anyag), gyógyszernek minősülő vegyület, melyet operátorunk közvetlenül a vénába fecskendez. A kontrasztanyagból testsúly kilogrammonként meghatározott mennyiséget használnak kollégáink, elkerülve ezzel a szervezet felesleges terhelését.
A kontrasztanyag segítségével könnyebben láthatóvá válik a lágyrészek és az erek állapota, pontosabb képet kaphatunk egy elváltozás helyzetéről, méretéről és típusáról. Bizonyos vizsgálatoknál elég a kontrasztanyag nélküli - natív - vizsgálat, más vizsgálatok csak kontrasztanyaggal végezhetők el. Ezt minden esetben ((kezelőorvosa)), radiológusa határozza meg.
A kontrasztanyag beadásának feltétele, hogy megfelelő vesefunkciós értékkel rendelkezzen, ezt akár egy friss (1 hónapnál nem régebbi) laboratóriumi lelettel lehet igazolni,
Mik az MR vizsgálat előnyei?
- Teljesen fájdalommentes
- Nem jár sugárterheléssel,
- Semmiféle ismert hosszú távú káros hatása nincs a szervezetre
- Szűrővizsgálatként is alkalmazható (pl. teljes test MR)
- Pontosan feltérképezhető vele a kívánt terület, invazív beavatkozás nélkül
Kockázatos az MR vizsgálat?
- A terhesség első trimeszterében az MR vizsgálat a fejlődő magzat fizikai hatásokra való nagyfokú érzékenysége miatt csak akkor végezhető el, ha az anya,szempontjából elengedhetetlenül fontos, ebben az esetben is csak a radiológus és a klinikus egyeztetését követően. A terhesség további idejében is lehetőleg csak sürgősségi állapotokban végezzük el.
- A mágneses rezonanciának nincs ismert káros hatása az emberi szövetekre
- A kontrasztanyag ritkán okozhat allergiás reakciót, Az ilyen jellegű kockázat mérséklésére minden páciensünk előzetesen kérdőívet tölt ki, mely felméri az általános egészségi állapotot. Az operátor ez alapján határozza meg, hogy a vizsgálat elvégezhető-e.
Van az MR vizsgálatnak mellékhatása?
Az esetleges kontrasztanyag okozta allergiás reakción kívül a vizsgálatnak nincs mellékhatása. Allergiás reakció a kontrasztanyag beadásától számított 20-30 percen belül alakulhat ki, ezért rosszullét esetén azonnal jelezze azt a vizsgálatot végző operátornak. Személyzetünk képzett és felszerelt az ilyen jellegű mellékhatások kezelésére.
Mikor nem végezhető el az MR vizsgálat?
- A terhesség első trimeszterében ((A vizsgálat sok esetben elvégezhető beültetett fém (pl. nem mágnesezhető fogászati implantátum) esetében is.))
- Nem MR kompatibilis fém, implantátum, protézis (szívritmus szabályozó, ortopédiai fémanyag (csavar, lemez, szeg, drót), beültetett ízület protézis, művégtag, beültetett defibrillátor, neurostimulátor, beültetett gyógyszeradagoló, vascularis implantátumok (pl.: klipek, érelzáró eszközök), fülészeti implantátumok, fém idegentest (pl.: lövedék, szilánk), egyéb elektronikus implantátumok). Ezért kérjük, hogy implantátum, beültetett fém, protézis esetén annak MR vizsgálatra való alkalmasságáról hozzáértő (beültetést végző szakorvos, intézmény) által hitelesített, írásbeli igazolást hozzon magával a vizsgálatra, melyen egyértelműen szerepel: az MR vizsgálóhelyiségbe való bevitelre, MR vizsgálat elvégzésére való alkalmasság és az eszközt, implantátumot érhető maximális mágneses térerősség (1,5 Tesla, 3 Tesla) megjelölése. Az implantátumról a vizsgálat előtt tájékoztassa a vizsgálatot végző személyt.
- Körülbelül 200 kg testsúly felett (haskörfogattól függően)
- Amennyiben a vesefunkció eGFR értéke 30 (45) ml /perc alatti, a kontrasztanyagos mérést nem végezzük el.
Mennyi ideig tart az MR vizsgálat?
A vizsgálat átlagosan 30 percet vesz igénybe. Több régió együttes vizsgálatakor ennél hosszabb időre kell számítani. A vizsgálat előtt a várható időtartamról az asszisztensek tájékoztatást adnak.
MR-el vizsgálható testtájak
- agykoponya
- arckoponya, szemüreg
- garat, gége
- tüdő, mellkas
- hasi, kismedencei szervek
- nyaki, háti, lumbális gerinc
- végtagok
Hogyan készüljek fel a vizsgálatra?
- A betegségével összefüggő előző vizsgálatainak eredményeit, leleteit, képalkotó vizsgálatainak képanyagát kérjük adja át Munkatársainknak, ezzel diagnosztikai munkánkat segíti
- A vizsgálat nem igényel különösebb felkészülést. Ugyanakkor, ha kontrasztanyagos MR vizsgálat szükséges, fontos, hogy éhgyomorra érkezzen, tehát az időpont előtt 4-6 órával már ne fogyasszon ételt.
- A kontrasztanyagos vizsgálat elvégzéséhez 1 hónapnál nem régebbi vesefunkció laborlelet szükséges, mely a vesék működését mutató kreatinin és karbamid szint vizsgálatát is tartalmazza.
- A vizsgálatot megelőzően, az időpontfoglaláskor kollégánk részletesen kikérdezi Önt a szervezetében esetlegesen előforduló fémről és egyéb, a vizsgálatot befolyásoló körülményről, illetve pontos tájékoztatást ad a vizsgálathoz szükséges dokumentumokkal (pl. orvosi javaslat) kapcsolatban.
Mi történik a vizsgálat során?
A vizsgálatot erre szakosodott (OKFŐ Emberi Erőforrás Fejlesztési Főigazgatóság - Alap- és Működési kereső), tapasztalt szakemberek végzik.
A vizsgálatot megelőző tájékoztatást követően vizsgálatra az Önt vizsgáló radiográfus név szerint szólítja. Kérjük legyen bizalommal iránta, a vizsgálat során vele fog kapcsolatot tartani és ő fogja segíteni. Az operátor beállítja a vizsgálathoz szükséges testhelyzetet (a vizsgálat többnyire hanyatt fekvő pozícióban történik), felhelyezi a tekercseket, majd a vizsgálóágy beemeli Önt a mágneses csőbe.
A vizsgálat során a hangszóróból kapott utasításokat kérjük, pontosan tartsa be.
- Fontos, hogy a vizsgálat egyes részei során mozdulatlanul maradjon, csak akkor változtathat testhelyzetén, ha az operátor engedélyt ad rá.
- A kivizsgálás átlagosan 30 percig tart (a több testtájat érintő vizsgálatok, hosszabb időt igényelnek).
- A vizsgálat során folyamatosan tud kommunikálni munkatársunkkal a beépített mikrofonon és hangszórón keresztül.
- A gép hangos zörejeit fülvédővel csökkentheti.
Leletezés, képi dokumentáció és leletkiadás
Az MR vizsgálatok leletezésében radiológusaink működnek közre.
Specialistáink valamint elismert hazai és nemzetközi subspecialistákkal (neuro, body, chest, MSK) való kapcsolataink lehetővé teszik, hogy valamennyi Páciensünk vizsgálatát a lehető legjobb szakemberek értékeljék. Szakmai minőségbiztosítási rendszert működtetünk, melynek keretében kiadott leleteinket két független szakorvos is láthatja, illetve subspecialista véleményezi.
Az elkészült leletet és a vizsgálat képi dokumentációját Önnek az előzetesen megbeszéltek szerint fogjuk átadni.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a www.eeszt.gov.hu weboldalon keresztül – ügyfélkapus azonosítás révén - elérhető Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) felületén minden, Önnel kapcsolatos egészségügyi adat megtalálható. Ugyanezen a felületen rendelkezhet arról, hogy az EESZT által kezelt egészségügyi adataihoz kik férjenek hozzá.
Az Ön részére nyújtott egészségügyi szolgáltatásról, ezen dokumentum tartalmáról, telefonon vegye fel a kapcsolatot beutaló orvosával, ennek hiányában háziorvosával.
Köszönjük, hogy együttműködésével megkönnyítette és segítette munkánkat, melyet az Ön gyógyulása érdekében végeztünk!
Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Kenézy Gyula Campus Központi Radiológiai Diagnosztika
MR Diagnosztika
4031 Debrecen, Bartók B. 2-26.
Tel.: +36 52 511 843
email: mr.kenezy@med.unideb.hu